Objevy roku Nikoly Bojčeva

31.12.2014 / Hudba stříbrného plátna / Martina Klausová
Stroj času či Úžasňákovi - to jsou "objevy roku" Nikoly Bojčeva.

Autorem hudby k dobrodružnému amerického sci-fi filmu Stroj času je německý skladatel Klaus Badelt.
Narodil se roku 1967 v Německu ve Frankfurtu nad Mohanem a svou kariéru začal psaním filmové hudby pro menší projekty ve své rodné zemi a především také psaním hudby k reklamním klipům. V roce 1998 jej tehdy již Oscarový skladatel filmové hudby Hans Zimmer pozval do jeho společnosti Media Ventures (dnes Remote Control productions) v Kalifornii, v níž působí dodnes.
V USA je hudebně aktivní až od roku 2001, v němž napsal společně s Hansem Zimmerem hudbu k filmu INVINCIBLE. Jeho nejznámnějšími díly jsou však STROJ ČASU (2002), za nějž byl oceněn jako objev roku, a především velký hollywoodský blockbuster PIRÁTI Z KARIBIKU: PROKLETÍ ČERNÉ PERLY (2003). V roce 2008 napsal několik úseků hudby k závěrečnému ceremoniálu olympijských her v Pekingu.
Za jeho nejúspěšnější dílo je však fanoušky a kritiky považována hudba k čínskému filmu ÚPIS. Díky těmto dvěma vazbám na čínskou kulturu dostal Badelt kontrakt na napsání opery o prvním čínském císaři s premiérou v roce 2011. Klaus Badelt dnes žije v Los Angeles.


Autorem hudby k animovanému rodinnému snímku Úžasňákovi je Michale Giacchino.
Narodil se 10. října 1967 v americkém Riverside Township v New Jersey italským rodičům a vyrostl v Edgewater Park Township taktéž v New Jersey. Hudebního vzdělání se mu dostalo na Julliard School a na School of Visual Arts v New Yorku.
Prvním Giacchinovým projektem se v roce 1997 stala herní adaptace produkce studia DreamWorks ZTRACENÝ SVĚT: JURSKÝ PARK, která byla první konzolovou hrou s hudbou nahranou živým orchestrem. Z jeho herních soundtracků je však nejznámější válečná série MEDAL OF HONOR a dva díly z taktéž válečné série CALL OF DUTY.
Filmovou hudbu začal Michael psát v roce 2001, po kontaktování režisérem J. J. Abramsem, a to pro televizní seriál ALIAS. Spolu později v roce 2004 začali pracovat na úspěšném seriálu ZTRACENI, v němž Giacchino použil pro vytvoření mystické hudby jako perkusy kusy letadla. Prvním velkým projektem se však stal animovaný film studia Pixar ÚŽASŇÁKOVI (2004), za nějž byl nominován na dvě ceny Grammy. V roce 2008 získal nominaci na Oscara za hudbu k filmu RATATOUILLE. Do jeho další tvorby patří například soundtrack k MISSION IMPOSIBLE: III (2006), MONSTRUM (2008) nebo STAR TREK (2009), které všechny vzešly ze spolupráce s Abramsem. V roce 2010 získal Oscara za hudbu k animovanému filmu VZHŮRU DO OBLAK.

O těchto dvou filmech a autorech, ale i o dalších bude mluvit v pořadu Hudba stříbrného plátna Nikola Bojčev v neděli 1. února ve 13:00, v reprízách pak tentýž den v 19:00 a ve 22:00.