Oscarový skladatel slaví devadesátiny

John Williams patří k nejúspěšnějším skladatelům filmové hudby všech dob.

Celkem 5 Oscarů, 3 Emmy, 4 Zlaté Glóby a 25 cen Grammy získal americký skladatel filmové hudby John Williams. Je považován za předního amerického hudebního skladatele a čestným členem národního spolku "Kappa Kappa Psi" sdružující hudebníky USA. V roce 2000 byl uveden do Hollywood Bowl Hall of Fame a v roce 2004 obdržel ocenění Kennedyho střediska. Americký filmový institut vyhlásil jeho hudbu ke Hvězdným válkám za nejlepší filmovou hudbu 20. století.

John Williams je autorem hudby k více než stovce filmů, z toho osm patří k dvaceti nejvýdělečnějším americkým filmům všech dob. Velice úspěšně a dlouhodobě spolupracuje s americkým režisérem a producentem Stevenem Spielbergem. Napsal hudbu ke všem jeho snímkům s výjimkou pěti.

V roce 2022 bude ve znamení oslav 90. narozenin tohoto veleúspěšného skladatele filmové hudby, a tak je jeho životní kariéře a zajímavostem z jeho života bude věnovat Nikola Bojčev v dalším dílu pořadu Hudba stříbrného plátna. Premiéra je připravena na středu 5. ledna 2022 v 19 hodin, reprízy si poslechněte v neděli 9.1. v 11:00 a v pondělí 10.1. ve 22:00.

Foto: Profimedia

Podcast