Osmdesátník Paul Verhoeven

23.1.2018 / Hudba stříbrného plátna / Martina Klausová

V letošním roce oslaví 80. narozeniny legendární filmový režisér Paul Verhoeven.

Paul Verhoeven je režisér, jehož filmy se mohou chlubit skvělou vizuální stránkou, režisér, který rád riskuje, což je v Hollywoodu vzácné. Takový je Paul Verhoeven, hitmaker, narozený v Amsterdamu v Nizozemí, kde vystudoval univerzitu Leiden zaměřenou na fyziku a matematiku. Už na počátku 60. let začal ve své rodné zemi točit filmy, ale upozornil na sebe (i když ne moc) až ke konci toho desetiletí seriálem Floris. Svůj první americký film natočil v roce 1985 – akční drama Maso a krev s Rutgerem Hauerem v hlavní roli. Úspěch slavil ale až o dva roky později a to docela nečekaný. 
V roce 1987 do kin uvedl nízkorozpočtové akční sci-fi Robocop, od čehož se čekalo, že to bude jen jedno z mnoha akčních béček, které jen prolétne kiny bez povšimnutí a bude zdobit ty nejzaprášenější poličky videopůjčoven. Jenže RoboCop kupodivu vydělal téměř 60 milionů, stal se jedním z nejúspěšnějších filmů toho roku a také jedním z největších kultů 80. let. V roce 1990 mu pak studio svěřilo do rukou první skutečně vysokorozpočtový hollywoodský projekt – scifi podle povídky Phillipa K. Dicka Total Recall. V hlavní roli filmu zazářil Arnold Schwarzenegger a byl z něj opět velký hit, tentokrát s tržbami dvojnásobně většími než v případě RoboCopa. 

Kariéře a nejslavnějším filmům tohoto barda světového filmu se bude věnovat Nikola Bojčev v dalším díle pořadu Hudba stříbrného plátna. Premiéra pořadu je připravena na středu 24. ledna 2018 v 19:00. Reprízy si poslechněte v neděli 28. 1. v 11:00 a v pondělí 29. 1. ve 22:00.