Panovníci na plátně

Králova řeč i Muž se železnou maskou.

Po smrti otce, anglického krále Jiřího V. (Michael Gambon) a skandální abdikaci krále Eduarda VIII. (Guy Pearce), je Bertie (Colin Firth), který celý život trpí vadou řeči, nečekaně korunovaný králem Jiřím VI. Země stojí na prahu 2. světové války a zoufale potřebuje silného vůdce. Proto králova žena Alžběta (Helena Bonham Carter), budoucí královna matka, domluví svému muži setkání s excentrickým terapeutem řeči Lionelem Loguem (Geoffrey Rush). Po tuhém začátku se tito dva ponoří do neobvyklého způsobu léčby a časem mezi nimi vznikne nenarušitelné pouto. S pomocí Loguea, rodiny, vlády a Winstona Churchilla (Timothy Spall) král překoná koktání a pronese zásadní řeč v rádiu, která inspiruje anglický lid a spojí jej ve válečné bitvě.

To je anotace životopisného dramatu Králova řeč z roku 2010, natočeného v koprodukci Velké Británie, USA a Austrálie.

V dalším dílu pořadu Hudba stříbrného plátna se bude Nikola Bojčev věnovat soundtrackům z filmů o panovnících. Zazní ukázky z filmů Králova řeč, Královna Alžběta, Anastázie, Muž se železnou maskou či Císařův pekař.

Premiéra je připravena na středu 25. srpna v 19 hodin, reprízy si poslechněte v neděli 29.8. v 11:00 a v pondělí 30.8. ve 22:00.

Foto: Profimedia

Podcast