Pocta Richardu Donnerovi

Jeden z komerčně nejúspěšnějších režisérů Richard Donner zemřel 5. července 2021.

Režii se Richard Donner začal věnovat v osmadvaceti, kdy se začal živit točením nepříliš známých seriálů. Průlomem se stal v roce 1976 horor Přichází satan! – film, který vydělal ve své době neuvěřitelných šedesát milionů dolarů a stal se jedním z nejlepších hororů všech dob. Donner se tak okamžitě stal režisérskou hvězdou.

V roce 1978 se ujal režie comicsového Supermana a hned si připsal na konto svůj další hit. O dva roky později natočil druhého Supermana a potvrdil tak svou pozici hollywoodského hitmakera. V roce 1982 uvedl do kin svůj čtvrtý film Hračka, první snímek, který se v tržbách spoléhal pouze na jeho jméno. O tři roky později natočil méně úspěšnou fantazy Jestřábí žena, ale relativní neúspěch filmu každý ignoroval, protože ještě ten rok do kin Donner uvedl svůj další film, veleúspěšné Rošťáky, ve kterých hlavní roli ztělesnil Sean Astin, který později ztvárnil hobita Sama v trilogii Pán prstenů.

V roce 1987 do kin přišla akční komedie s Melem Gibsonem a Dannym Gloverem Smrtonosná zbraň, z něhož se vyklubal velký hit. Rok na to natočil s Billem Murraym komedii Scrooged, pak následovala Smrtonosná zbraň II (1989).

V roce 1992 Donner natočil další dva úspěšné snímky - třetí pokračování Smrtonosné zbraně a pak malý, ale vydařený snímek Radio Flyer. V roce 1994 spojil počtvrté své síly s Gibsonem a natočil s ním westernovou komedii Maverick.

O těchto, ale i dalších filmech režiséra Richarda Donnera, který zemřel 5. července t.r. ve věku 91 let, bude řeč v dalším dílu pořadu Hudba stříbrného plátna Nikoly Bojčeva.

Premiéra je připravena na středu 14. července v 19 hodin, reprízy si poslechněte v neděli 18.7. v 11:00 a v pondělí 19.7. ve 22:00.

Podcast