Proslavil jej film Ben Hur, třikrát si odnesl zlatou sošku Oscara. Miklós Rózsa

Maďarský hudební skladatel Miklós Rózsa se proslavil především jako skladatel hudby filmové. K jeho nejslavnějším soundtrackům patří hudba k filmu Ben Hur. Během své kariéry byl sedmnáctkrát nominován na Oscara, třikrát na Zlatý glóbus a jednou na cenu Grammy. Třikrát Oscara získal.

profimedia-0485060137 rózsa.jpg

Otec Miklóse Rózsy byl velkostatkář a průmyslník. K hudbě jej přivedla matka, klavíristka, a zejména strýc, houslista budapešťské opery. Malý Miklós se tak v raném věku naučil hrát na violu a klavír a už od osmi let veřejně vystupoval. V roce 1925 se zapsal na univerzitu v Lipsku, kde ovšem na přání otce začal studovat chemii. Už po roce ale přestoupil na konzervatoř. Po studiích žil nějakou dobu ve Francii a od roku 1935 ve Spojeném království. Právě tam začal komponovat filmovou hudbu. Jeho raná tvorba byla přitom silně inspirována pracemi krajanů Bély Bartóka a Zoltána Kodályho.

Svůj první filmový soundtrack zkomponoval v roce 1936 a jednalo se o snímek Rytíř beze zbraně. Hudba zaujala jeho krajana, filmového režiséra Alexandra Kordu, který mu nabídl práci na dalším filmu, dobrodružném snímku Čtyři pírka, režírovaném jeho bratrem Zoltánem Kordou.

Rózsovým nejpropracovanějším raným dílem je však hudba k filmu Zloděj z Bagdádu, na níž pracoval v letech 1939-1940 nejprve v Londýně a po vypuknutí druhé světové války pak v Hollywoodu, kde se rok nato natrvalo usadil. Toto dílo mu přineslo jeho první nominaci na Oscara (film vyhrál Oscary tři, ale za hudbu nakonec nikoli).

Na kariéru tohoto jednoho z nejúspěšnějších skladatelů filmové hudby se zaměří Nikola Bojčev v dalším díle pořadu Hudba stříbrného plátna. Premiéra pořadu je připravena na středu 28. září v 19:00. Reprízy si poslechněte v neděli 2.10.v 11:00 a v pondělí 3.10.ve 22:00.

Foto: Profimedia

Podcast