První barevný film, který získal Oscara za nejlepší film. Jih proti severu

Na casting na hlavní herečku hvězdného legendárního snímku Jih proti severu padlo téměř padesát tisíc metrů materiálu v ceně 105 tisíc amerických dolarů. Konkursu, ze kterého nakonec vyšla vítězně Vivien Leightová, se zúčastnilo 1 400 hereček.

Adaptace románového bestselleru Margaret Mitchellové Jih proti Severu z roku 1939 patří dodneška k nejoblíbenějším filmům víc než stoleté historie filmového průmyslu. Americká novinářka a spisovatelka Margaret Mitchellová začala Jih proti Severu psát v roce 1926 a materiál pro svou knihu získala ze vzpomínek svých příbuzných, zejména od otce, který byl jeden čas předsedou Atlantské historické společnosti. Kniha vyšla tiskem roku 1936 a knížka se stala záhy velice populární a získala i prestižní Pulitzerovou cenou.

Nezávislý producent David O. Selznick zakoupil filmová práva hned měsíc po vydání, a to za tehdy neslýchaných 50 000 dolarů, což byla v té době nejvyšší cena, kterou kdo zaplatil za románovou prvotinu. Investice se mu ovšem bohatě vrátila. Natáčení začalo na sklonku roku 1938 rozsáhlou scénou požáru Atlanty, založeného ustupujícími jižanskými vojáky, aby konfederační muniční sklady nepadly do rukou Unie. Bylo při ní použito všech sedm technicolorových kamer, které tehdy v Hollywoodu existovaly.

V té době ovšem ještě Selznick neměl obsazenu klíčovou postavu Scarlett O’Harové. Natočil kamerové zkoušky s více než čtyřmi stovkami adeptek a nakonec si vybral Angličanku Vivien Leightovou, což značně popudilo jižanské příznivce románu. O tom, že Rhetta Butlera bude hrát Clark Gable ovšem nikdo dopředu nepochyboval. Selznick si jeho služby zajistil u společnosti MGM příslibem distribučních práv...

Snímek vznikl s tehdy nebývalým rozpočtem 3,9 milionu dolarů a stal se událostí roku. Při udílení cen Akademie 29. února 1940 si odnesl osm Oscarů, a to v kategoriích nejlepší film, režie, scénář podle předlohy, ženský herecký výkon v hlavní roli (Vivien Leightová), ženský herecký výkon ve vedlejší roli (Hattie McDanielová za úlohu chůvy), výprava, kamera a střih. Kromě toho při oscarovém ceremoniálu obdržel výtvarník William Cameron Menzies zvláštní cenu za „vynikající použití barvy pro zvýšení dramatického účinku filmu“ a producent David O. Selznick Pamětní cenu Irvinga G. Thalberga, udílenou za „trvale vysokou úroveň produkce“.

Snímkům, jejichž hlavním tématem je - podobně jako ve filmu Jih proti severu - je boj za svobodu se bude věnovat Nikola Bojčev věnovat v dalším dílu pořadu Hudba stříbrného plátna.

Premiéra je připravena na středu 22. listopadu 2023 v 19 hodin, reprízy si poslechněte v neděli 26. 11. v 11:00 a v pondělí 27. 11. ve 22:00.

Foto: Jih proti severu (©Getty Images)

Podcast