Realita nebo fikce? Nejen herectví, ale i režii a dokumentům se věnoval britský tvůrce Richard Attenborough

Další Hudba stříbrného plátna se zaměří na dokumentární filmy.

Uznávaný herec, producenta režisér Sir Richard Attenborough se narodil v roce 1923 v Cambridge. V sedmnácti získal stipendium na prestižní londýnské Royal Academy of Dramatic Art. V roce 1941 debutoval během studií ve hře Ach, ta léta bláznivá. O rok později dostal příležitost si zahrát ve válečném dramatu Moře, náš osud.

Dalšími velkými příležitostmi byly například filmy Brightonský špalek, Kouzelná skříňka, velký útěk či Jurský park. Režíroval například snímky Příliš vzdálený most, Jaká rozkošná válka!, Kouzlo, Chaplin, či Krajina stínů.

Jeho životním počinem se stal historický životopisný dokument Ghándí z roku 1982. Tento úspěšný film byl oceněn osmi Oscary za nejlepší film, režii, kameru, mužský herecký výkon v hlavní roli, střih, původní scénář, výpravu a kostýmy.

A právě pozoruhodným dokumentárním filmům se bude věnovat Nikola Bojčev v dalším dílu pořadu Hudba stříbrného plátna. Premiéra je připravena na středu 24. května 2022 v 19 hodin, reprízy si poslechněte v neděli 28.5. v 11:00 a v pondělí 29.5. ve 22:00.

Foto: Richard Attenborough (©Profimedia)

Podcast