Španělská legenda na stříbrném plátně

Sedmnáct nominací na Oscara získal skladatel Miklós Rózsa. Naposledy za soundtrack k filmu Cid.

V roce 2022 uplyne 115 let od narození maďarského hudebního skladatele, který se proslavil především jako autor filmové hudby, a tím je Miklós Rózsa. Rózsa byl během své kariéry sedmnáctkrát nominován na Oscara, třikrát na Zlatý glóbus a jednou na cenu Grammy. Třikrát Oscara získal.

profimedia-0043073994 miklos rozsa.jpg

K vrcholným Rózsovým soundtrackům patří hudba k velkofilmu Ben Hur režiséra Williama Wylera. Nejnákladnější film své doby se dočkal tehdy rekordních jedenácti Oscarů, přičemž jedna ze zlatých sošek zamířila (potřetí a naposledy) i do Rózsových rukou. Na zkomponování hudby k tomuto snímku dostal jeden rok, což je čas na hollywoodské poměry zcela mimořádný. Také prostor byl neobvyklý: už úvodní titulky podkresluje velkolepá sedmiminutová předehra. V partituře se střídají "římské motivy" s vojenskými pochody a éterické motivy doprovázející postavu Krista (respektive jeho blízkosti).

Poslední oscarovou nominaci si Rózsa vysloužil za hudbu k filmu El Cid. Režiséra Anthonyho Manna k natočení tohoto snímku inspirovaly osudy legendárního španělského hrdiny jedenáctého století, Rodriga Diaze de Vivar přezdívaného El Cid. Legenda o muži, který ve své době prokázal nejen hrdinství při obraně vlasti jako vojevůdce vojsk krále Kastílie, Leónu a Asturie, ale také nečekanou toleranci náboženskou a rasovou, je klasickým zástupcem výpravné kinematografie své doby se vším, co k ní patří – velkorysé davové scény s tisíci statistů, nádherné exteriéry i interiéry Španělska, velkolepá kamera i dechberoucí hudba. Hereckému obsazení dominuje Charlton Heston v roli Cida a Sophia Lorenová jako jeho nedosažitelná láska Jimena. Miklós Rózsa atmosféru středověkého Španělska vykreslil skladbami, které objevil v tamních klášterních knihovnách.

K dalším výtečným Rózsovým hudebním počinům patří například i soundtracky k filmům Quo Vadis, Ivanhoe, Julis Caesar. A právě těmto filmům, včetně soundtracku z filmu Cid, se bude věnovat Nikola Bojčev v dalším dílu pořadu Hudba stříbrného plátna.

Premiéra je připravena na středu 16. února 2022 v 19 hodin, reprízy si poslechněte v neděli 20.2. v 11:00 a v pondělí 21.2. ve 22:00.

Podcast