Ta, která tančila s vlky. Americká herečka Mary McDonnell

Hádali byste této americké star sedmdesát let ?

Americká filmová, televizní a divadelní herečka Mary McDonnell se narodila ve Wilkes-Barre, v Pennsylvánii, ale vyrůstala v Ithace, ve státě New York. Po absolvování Univerzity ve Fredonii navštěvovala školu dramatu a přidala se k prestižní Long Wharf Theatre Company, se kterou pak pracovala po více než dvacet let.

Po více než 21 letech divadelního (Broadway) a televizního působení učinila průlom do světa filmu v roce 1990 jako bílá indiánka „Stojí s pěstí“, Američanka vychovaná kmenem Siouxů v Costnerově oscarovém hitu TANEC S VLKY. Ačkoli zde ztvárnila adoptivní dceru „Kopajícího Ptáka” v podání Grahama Greena, bylo tehdy Mary 37 a byla o dva měsíce starší než Green a ani ne o dva roky mladší než její filmová adoptivní matka (Tantoo Cardinal). McDonnell byla navíc tak nervózní z připravovaného natáčení sexuální scény s Costnerem, že žádala, aby byl upraven scénář. Za svoji postavu nakonec získala nominaci na Oscara pro „Nejlepší herečku ve vedlejší roli”.

K dalším zajímavým projektům Mary McDonnell, která letos v dubnu oslavila 70. narozeniny, patří například i americké drama z roku 1991 Grand Canyon či sci-fi seriál Battlestar Galactica .

Právě těmto snímkům se bude věnovat Nikola Bojčev v dalším dílu pořadu Hudba stříbrného plátna. Premiéra je připravena na středu 25. května 2022 v 19 hodin, reprízy si poslechněte v neděli 29.5. v 11:00 a v pondělí 30.5. ve 22:00.

Foto: Profimedia

Podcast