Vesmír, budoucnost, alternativní historie? Možnosti a inspirace sci-fi filmů jsou nevyčerpatelné...

Další Hudba stříbrného plátna připomene některé neprávem opomíjené projekty vědeckofantastického žánru.

Vědeckofantastický žánr nebo též sci-fi je umělecký žánr vymezený výskytem spekulativních technologií a přírodních jevů anebo dosud neznámých forem života v díle. Děj sci-fi je často zasazen do vesmíru, budoucnosti či alternativní historie.

Kořeny fantaskního žánru sahají až k eposu o Gilgamešovi a popisu ideálního státu v Platónově Ústavě. Za zakladatele žánru bývají považováni Jules Verne, pokud jde o technickou sci-fi, a Herber George Wells, který se věnoval spíše vlivu technologií na člověka. Wells ve svém díle nastolil mnoho témat, z nichž vychází i současná sci-fi (například kontakt s mimozemskými civilizacemi, cesty časem, biotechnologie atp.). Výraz science fiction poprvé použil v roce 1851 anglický básník a publicista William Wilson.

Za skutečný základ sci-fi lze považovat až americký časopis Astouding Stories (Ohromující příběhy), založený roku 1930, který sehrál klíčovou roli při rozvoji sci-fi. Koncem 30. let převzal jeho řízení John Wood Campbell, který jej přeměnil na Astounding Science Fiction. Tento americký spisovatel přeměnil nejen ráz časopisu, ale ovlivnil i vývoj celého sci-fi. Položil důraz nejen na zajímavý příběh, ale i na využití vědy a techniky.

Žánr sci-fi nachází své uplatnění ve všech uměleckých směrech - v literatuře, výtvarném umění i filmu. A právě na zajímavé sci-fi filmy se zaměří Nikola Bojčev v dalším dílu pořadu Hudba stříbrného plátna.

Premiéra je připravena na středu 12. dubna 2022 v 19 hodin, reprízy si poslechněte v neděli 16.4. v 11:00 a v pondělí 17.4. ve 22:00.

Ilustrační foto (©Profimedia)

Podcast