Vetřelec, Apollo 13, Statečné srdce, Titanic. Slavné soundtracky Jamese Hornera

Proslulý hollywoodský tvůrce rád používal chorály a prvky keltské hudby. Letos si připomínáme jeho nedožité 70. narozeniny.

James Roy Horner se narodil 14. srpna roku 1953 v Los Angeles do rodiny rakouských přistěhovalců. Jeho otcem byl rodák z českých Holic Harry Horner, který v Hollywoodu pracoval mj. jako režisér. Jamesův bratr Christopher Horner se rovněž pohybuje ve světě filmu.

Na klavír začal James hrát už v pěti letech. Vystudoval střední školu v arizonské Sedoně a poté hudbu na Jihokalifornské univerzitě. Studia završil ziskem doktorátu z hudební kompozice a teorie na Kalifornské univerzitě.

Koncem sedmdesátých let skládal hudbu ke studentským filmům pro Americký filmový institut a ve filmovém světě debutoval roku 1979 hudbou k filmu The Lady in Red. Poté pracoval na sci-fi snímku Battle Beyond The Stars. Jeho tvorby si povšimli v Hollywood,u a distal šanci pracovat na druhém filmovém ze série Star Trek. Průlomem byl snímek Vetřelec z roku 1986, za nějž získal svou první Oscarovou nominaci.

James Horner zemřel v pouhých 61 letech v roce 2015, ale letos si připomínáme jeho nedožité sedmdesáté narozeniny. Sedmdesátky se letos také dožívá další slavný tvůrce filmové hudby Patrick Doyle. A právě nejslavnější soundtracky těchto dvou hollywoodských tvůrců připomene Nikola Bojčev v dalším dílu pořadu Hudba stříbrného plátna.

Premiéra dalšího dílu je připravena na středu 10. května 2022 v 19 hodin, reprízy si poslechněte v neděli 14.5. v 11:00 a v pondělí 15.5. ve 22:00.

Foto: James Horner (©Profimedia)

Podcast