Charismatický Mefistofeles Štefan Kocán

26.1.2015 / Hudba v miléniu / Martina Klausová

Hostem v dalším pořadu Marka Šulce Hudba v miléniu je basista Štefan Kocán.

Štefan Kocán patří k nejvýznamnějším basistům mladší generace a slaví úspěchy na největších světových operních scénách. Narodil se na Slovensku, kde také vystudoval zpěv na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě. Ve studiu zpěvu dále pokračoval na vídeňské konzervatoři pod vedením basisty Jevgenije Nesterenka. S úspěchem se zúčastnil mezinárodních soutěží P. I. Čajkovského v Moskvě, Hommage à Lucia Popp v Bratislavě a Belvedere ve Vídni. Po studiích se stal členem operního souboru Landestheater v rakouském Linci, kde nastudoval mj. Sarastra (Mozart: Kouzelná flétna), Raimonda (Donizetti: Lucia z Lammermooru), Verdiho Filipa II. (Don Carlos) a Banca (Macbeth) či Kecala (Smetana: Prodaná nevěsta). V sezoně 2003/2004 obdržel ocenění Eberharda Waechtera za ztvárnění role Velkého inkvizitora ve Verdiho Donu Carlosovi. Následně v této roli a v roli Komtura (Mozart: Don Giovanni) debutoval na scéně Vídeňské státní opery, kde je od té doby pravidelným hostem. Další angažmá jej zavedla např. do milánské La Scaly, Bavorské státní opery v Mnichově, Lyrické opery v Chicagu, Gran Teatro del Liceu v Barceloně, Královské dánské opery v Kodani, Opéra de Nice, Opéra National de Paris, Teatro Communale v Modeně, Teatro Ferrara, Theatre Basel, Aalto-Theater v Essenu, Staatstheater v Kasselu, Státní opery v Hannoveru, do Slovenského národního divadla v Bratislavě a Národního divadla v Praze. Na těchto scénách vystoupil mj. jako Mozartův Osmin (Únos ze serailu), Komtur (Don Giovanni) a Hlas orákula (Idomeneo), dále jako Mustafa (Rossini: Italka v Alžíru), Filip II. a Velký inkvizitor (Don Carlos), Křížový král (Prokofjev: Láska ke třem pomerančům) nebo Smetanův Kecal (Prodaná nevěsta) a Dvořákův Vodník (Rusalka).

V říjnu 2009 debutoval v newyorské Metropolitní opeře v roli Krále (Verdi: Aida) a od té doby zde vystupuje pravidelně (Sparafucile v Rigolettovi, Ferrando v Trubadúrovi, Komtur v Donu Giovannim, Ramfis v Aidě a Velký inkvizitor v Donu Carlosovi na turné Met po Japonsku v červnu 2011). V sezoně 2012/2013 zpíval kromě Ramfise a Sparafucila v Metropolitní opeře dále titulní roli ve Verdiho Attilovi v Teatro Municipal de Santiago de Chile, Komtura v Bavorské státní opeře v Mnichově, Masetta (Mozart: Don Giovanni) a Banca (Macbeth) v milánské La Scale či Filipa II. v Donu Carlosovi v Národním divadle v Praze a Ramfise ve slavném přírodním amfiteátru Hollywood Bowl v kalifornském Los Angeles. Pěvcovy umělecké závazky v sezoně 2013/2014 zahrnuly role Velkého inkvizitora a Filipa II. v milánské La Scale (říjen 2013), Končaka (Borodin: Kníže Igor), Gremina (Čajkovskij: Evžen Oněgin) a opět Sparafucila v Metropolitní opeře (listopad 2013 až březen 2014) a osobní debut v roli Modrovouse (Bartók:Hrad knížete Modrovouse) ve Vlámské opeře v Antverpách a Gentu (duben a květen 2014). V první polovině roku 2015 ho mj. čeká titulní role v Boitově Mefistofelovi ve Státní opeře v Praze, Leporello v Donu Giovannim ve Vlámské opeře v Antverpách a Ramfis v Metropolitní opeře.

 Premiéra pořadu je připravena na úterý 27. ledna v 19:00, reprízy uslyšíte ve středu 28.1. ve 12:00 a v pátek 30.1. ve 22:00.