David Mareček o 127. sezóně České filharmonie

Opět po roce přijal pozvání do pořadu Hudba v miléniu generální ředitel České filharmonie David Mareček.

Sezóna 2022/2023 bude pro Českou filharmonii již 127. sezónou. Na zahajovacích koncertech 28.9. a 29.9. jako sólistka vystoupí gruzínská houslistka Lisa Batiashvili, která s orchestrem loni debutovala. Rezidenčními umělci budou tentokrát manželé Simon Rattle a Magdalena Kožená, kteří se představí mimo jiné na koncertě pro svobodu a demokracii 16.11. a 17.11. a také na koncertě s rezidenty 25.2. 2023. V rámci nahrávacích aktivit České filharmonie pokračuje projekt nahrání kompletních symfonií Gustava Mahlera pod taktovkou šéfdirigenta orchestru, Semjona Byčkova. Další CD z tohoto kompletu, obsahující Mahlerovu Symfonii č. 5, vyjde letos 14.10. u společnosti Pentatone. Hlavními hostujícími dirigenty zůstávají Jakub Hrůša a Tomáš Netopil. Právě v těchto dnech (19.9. a 21.9.) také Česká filharmonie hraje pod taktovkou svého šéfdirigenta koncertní provedení Dvořákovy opery Rusalka na festivalu Dvořákova Praha, a to spolu s Pražským filharmonickým sborem a výbornými sólisty.

David Mareček vystudoval na Konzervatoři Brno klavír a dirigování, na Janáčkově akademii múzických umění pak pokračoval oborem klavír a doktorandským studiem interpretace a teorie interpretace. Pedagogické činnosti se věnoval na ZUŠ, uměleckém gymnáziu i brněnské konzervatoři, kde krátce působil také jako zástupce ředitele. Byl dramaturgem a později ředitelem Filharmonie Brno. Roku 2010 zvítězil v konkurzu na generálního ředitele České filharmonie, funkce se ujal 1. února 2011. Loni tedy oslavil již desetiletí v čele této instituce.

Jaké budou koncertní vrcholy, premiéry a debuty nové sezóny? Obává se Česká filharmonie aktuální ekonomické krize? Jak jsou představitelé orchestru spokojeni s letos zveřejněným projektem Vltavské filharmonie? A kde si on sám v této sezóně zahraje na klavír? To vše a ještě mnohem více řekne David Mareček v dalším dílu pravidelného pořadu Hudba v miléniu s premiérou v úterý 20. září v 19 hodin. Reprízy jsou naplánovány na pátek 23.9. ve 22:00 a sobotu 24.9. v 11:00.

Foto: Petra Hajská, archiv ČF

Podcast