Dirigent Jiří Korynta nejen o filmové hudbě

2.3.2015 / Hudba v miléniu / Martina Klausová

Hostem Marka Šulce v dalším díle pořadu Hudba v miléniu je zakladatel a dirigent Pražského filmového orchestru Jiří Korynta.

Jiří Korynta se narodil 30. dubna 1985 v Praze. Své hudební nadání zjevně zdědil po svých rodičích – otci hudebníkovi/skladatelovi a matce zpěvačce. Hru na většinu hudebních nástrojů se naučil na ZUŠ. Na Pražské konzervatoři pokračoval v hudební dráze a přidal si k počtu nástrojů ještě bicí a dirigování. Konzervatoř Jaroslava Ježka ho naučila hře na violu a housle.

Praxi absolvoval v mnoha předních hudebních skupinách jak studentských tak profesionálních: Pražský studentský orchestr, Kuhnův dětský sbor, Magnum Jazz Big Band, dechový orchestr Pralinka, Virtuosi di Praga, Český symfonický orchestr, Orchestr F.O.K., Česká filharmonie a mnohé další. Každoročně se zúčastňoval mezinárodních kurzů komorní hudby. Díky práci navštívil přes 17 zemí.

Když se kvůli nečlenství ČR v EU nemohl stát členem Londýnského symfonického orchestru, založil roku 2004 vlastní hudební těleso- Pražský Filmový Orchestr, se kterým interpretuje hudbu z mnoha známých filmů (Star Wars, Mission: Impossible, Rocky atd.), pohádek či seriálů.

V orchestru působí nejen jako vedoucí dirigent, ale také jako pedagog, který pomáhá mladým studentům hudebních škol začlenit se do orchestru a naučit se profesionálně hrát na své hudební nástroje. Mírně a středně pokročilé přibírá pod svá křídla hlavně proto, aby jim poskytl možnost praxe přímo v orchestrální skupině a zároveň jim díky svým znalostem pomáhá porozumět vlastnímu hudebnímu nástroji.

Jiří Korynta je nejenom skvělý hudebník, vítěz mnoha soutěží, profesionální dirigent a pedagog mladých umělců. Často také vystupuje jako sólista nebo v menších komorních uskupeních. Je rovněž skladatelem a napsal několik skladeb i pro symfonický orchestr.

Pořad vysíláme v premiéře v úterý 3. března v 19:00, reprízy ve středu 4.3. ve 12:00 a v pátek 6.3. ve 22:00.