Dirigentský debut Pražského jara bude letos poprvé patřit ženě. Dirigentka Alena Hron hostem pořadu Hudba v miléniu

Alena Hron, rozená Jelínková, vystoupí v Dvořákově síni Rudolfina 22. května s FOK a sólistou Tomášem Jamníkem.

Alena Hron (roz. Jelínková) vystudovala na Pražské konzervatoři dirigování (M. Němcová, H. Farkač, M. Košler) a skladbu a aranžování populární hudby (F. Krtička, P. Větrovec). Na této škole také spoluzaložila komorní pěvecký sbor zaměřený na soudobou hudbu Punkt, který umělecky vedla až do sezóny 2021/2022, a vyučovala zde intonaci a sluchovou analýzu.

Ve studiu dirigování dále pokračovala na HAMU v Praze (T. Koutník, L. Svárovský, Z. Müller). Rok strávila na Norges musikkhøgskole v Oslu a aktuálně je posluchačkou výběrového magisterského programu na Zürcher Hochschule der Künste ve třídě J. Schlaefliho a Ch. M. Muellera.

V České republice již spolupracovala s orchestry jako Pražská komorní filharmonie, Filharmonie Hradec Králové, Severočeská filharmonie Teplice, Plzeňská filharmonie nebo Západočeský Symfonický orchestr Mariánské Lázně. Operní a muzikálové dirigování si vyzkoušela například v Divadle F. X. Šaldy v Liberci a ve Slezském divadle Opava.

Na jaře loňského roku nahrála s Janáčkovou filharmonií Ostrava kompletní orchestrální dílo Vítězslavy Kaprálové - tato nahrávka dosud čeká na vydání. Stále se věnuje i populární hudbě v rámci svého uskupení AJAJAJ, kde hraje autorské písně na klavír, housle a kytaru.

Na svém letošním debutu na festivalu Pražské jaro představí 22. května ve Dvořákově síni Rudolfina program z děl autorů 20. století: Sergeje Prokofjeva, Jana Nováka a Ottorina Respighiho. Pod její taktovkou zahraje Symfonický orchestr hl.m. Prahy FOK, v Novákově Capricciu bude sólistou violoncellista Tomáš Jamník.

Pořad, ve kterém zazní například lidová píseň Maryjánek v úpravě Aleny Hron, sborová skladba M-dada-Z skladatele Lukáše Janaty nebo exkluzivní ukázka z nové nahrávky orchestrálního díla Vítězslavy Kaprálové, poslouchejte na Classic Praha v premiéře v úterý 25. dubna od 19:00. Reprízy odvysíláme v pátek 28.4. od 22:00 a v sobotu 29.4. od 11:00.

Foto: Alena Hron (©Michal Bareš)

Podcast