"Diva divissima" exkluzivně na Classic Praha

31.10.2016 / Hudba v miléniu / Marek Šulc

V tomto týdnu je hostem Marka Šulce jedna z nejslavnějších operních zpěvaček Edita Grberová.

Pověst „slovenského slavíka“ se rychle šířila a Edita Gruberová dostávala nabídky k hostování v předních evropských operních domech. Roku 1974 zpívala Královnu noci na Salcburských slavnostních hrách, 1977 se stejnou rolí debutovala v newyorské Metropolitní opeře. Hostovala opakovaně v milánské Scale, v Covent Garden v Londýně, v Opéra National de Paris, v Německé opeře v Berlíně, Bavorské státní opeře, v curyšském Opernhausu, ve Státní opeře v Hamburku, v Grand Théâtre de Genève, Teatro Comunale ve Florencii, Gran Teatre del Liceu v Barceloně, newyorské Metropolitní opeře, na Salcburském hudebním festivalu i na festivalu v Glyndebourne. Začínala v koloraturním oboru, v němž si dodnes zachovala nepřekonatelnou brilanci, postupně se soustředila na belcantové role také lyrického a dramatického typu. Patří k nim především role v operách Belliniho (Giulietta, Kapuleti a Montekové; titulní role v Normě a Beatrice di Tenda; Amina, Náměsíčná; Elvira, Puritáni) a Donizettiho (Norina, Don Pasquale; Elisabetta, Roberto Devereux; Marie, Dcera pluku; titulní role v operách Maria Stuarda, Linda di Chamounix, Lucia di Lammermoor, Anna Bolena), ale také Donna Anna (Mozart: Don Giovanni), Královna noci (Mozart: Kouzelná flétna), Konstanze (Mozart: Únos ze serailu), Rosina (Rossini: Lazebník sevillský), Oscar (Verdi: Maškarní ples), titulní role v Massenetově Manon, Aminta (R. Strauss: Mlčenlivá žena), Fiakermilli (R. Strauss: Arabella) či Adele (J. Strauss: Netopýr). Pozvolna přibrala také další role Verdiho oper (Violetta, Gilda). Sama sebe charakterizuje jako dramatický koloraturní soprán. 
Četné nahrávky (operní komplety, operní árie a písňové recitály) nabízejí labely Deutsche Grammophon, Decca, EMI, Nightingale Classics a Teldec. Podílela se také na několika významných filmových verzí oper – Perníková chaloupka, Rigoletto, Arabella, Così fan tutte a Ariadna na Naxu.

Premiéra pořadu je v úterý 1. listopadu v 19 hodin, reprízy si poslechněte v pátek 4. listopadu ve 22:00 a v sobotu 5. listopadu v 11:00.