"Doba diktátorů je pryč. Díky bohu!" Dirigent Jac van Steen v pořadu Hudba v miléniu

Nizozemský dirigent na Classic Praha mluví o proměnách svého povolání, o cyklu symfonických básní Má vlast a české hudbě vůbec, ale také o prosincových koncertech s orchestrem FOK nazvaných "Vánoce v Paříži" .

Jac van Steen je holandským dirigentem mezinárodního renomé, který většinu své kariéry pracoval především v Německu a Velké Británii. Působil například jako šéfdirigent Norimberských symfoniků, Staatskapelle Weimar nebo Dortmundské filharmonie. Vyučuje na Královské konzervatoři v Haagu. V Británii byl například hlavním hostujícím dirigentem Velšského národního orchestru BBC, je čestným hlavním hostujícím dirigentem Ulsterského orchestru v Severním Irsku, se kterým například nedávno nahrál pozoruhodné CD se Symfonií č.2 a také s Houslovým koncertem skladatele Kurta Weilla. Na svém kontě má úctyhodnou diskografií snímků s nejrůznějšími orchestry, které v průběhu let dirigoval.

Od roku 2013 je také hlavním hostujícím dirigentem Symfonického orchestru hl. města Prahy FOK a na této pozici v roce 2023 po deseti letech skončí. Díky tomuto svému působení v Praze platí v zahraničí za uznávaného interpreta české hudby, zejména děl Bedřicha Smetany. Právě Smetanův cyklus symfonických básní Má vlast provedl letos ve Smetanově síni u příležitosti státního svátku 28. října. 7. a 8. prosince bude orchestr FOK řídit na dvou koncertech nazvaných "Vánoce v Paříži", kde zazní hudba W.A. Mozarta a Francise Poulenca a na nichž zazpívá Pražský filharmonický sbor a sopranistka Marie Fajtová.

Proč mají čeští dirigenti a česká hudba takový úspěch ve Velké Británii? Jak se v průběhu jeho kariéry změnil přístup dirigenta k řízení orchestru? A jaký má vztah k Poulencovi a francouzskému repertoáru? Nejen o tom Jac van Steen hovoří v pořadu s premiérou v úterý 22. listopadu v 19:00 a s reprízami v pátek 25. 11. ve 22:00 a následně v sobotu 26. 11. v 11:00.

Foto: Petr Dyrc

Podcast