Eliška Weissová na Classic Praha

4.11.2019 / Hudba v miléniu / Marek Šulc

Hostem Marka Šulce je v tomto týdnu skvělá česká mezzosopranistka Eliška Weissová. Premiéra pořadu se bude vysílat v úterý 5. 11. v 19,00. I. repríza v pátek 8. 11. ve 22,00 a II. repríza v sobotu  9. 11. v 11,00.

Zpěv studovala na Konzervatoři v Brně a na pražské Akademii múzických umění u prof. René Tučka. Jako doplněk studií absolvovala mistrovské kurzy u Naděždy Kniplové a Petera Dvorského. S úspěchem se zúčastnila několika pěveckých soutěží, např. Mezinárodní pěvecké soutěže Emy Destinnové v Českých Budějovicích, Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka v Karlových Varech, kterou v roce 2004 vyhrála, Queen Sonja Competition v Oslu, soutěž Mikuláše Schneidera Trnavského (3. místo), Competizione dell’opera v Drážďanech nebo soutěž Borise Christoffa v Sofii. 

Od roku 2006 působí jako stálý host opery v Národním divadle v Praze, v  Olomouci, Plzni, Ústí nad Labem,  Brně, Opavě a Košicích. V Národním divadle v Praze vystupuje jako Ortruda (Lohengrin), Kostelnička (Jenůfa), Madelon (Andrea Chénier) ,Fata Morgana (Láska ke třem pomerančům) atd. 

V sezóně 2017/18 vystupovala a vystupuje jako Azucena (Il Trovatore) Domstufen Festspiele Erfurt, Giorgetta (Il Tabarro) Národní divadlo Bratislava, Ulrica (Un Ballo in maschera) Národní divadlo Praha, Kostelnička (Jenůfa) Národní divadlo Praha, Kostelnička (Jenůfa) Jihočeské divadlo České Budějovice. V sezóně 2018/2019 vystoupila jako Giorgetta (Il Tabarro) Národní divadlo Ostrava, Eboli (Don Carlos) Národní divadlo Brno, Libuše (Libuše) Severočeské divadlo Ústí nad Labem a Amneris (Aida)Theater Erfurt. 

V lednu a únoru 2019 se představila jako Rossweisse ve Valkýře Richarda Wagnera v rámci hostování Bayreuther Festspiele v Emirates Palace v Abu Dhabi. 

V sezóně 2019/20 bude debutovat jako Turandot (Turandot) v Národním divadle Praha a jako Isolda (Tristan a Isolda) v Severočeském divadle Ústí nad Labem. Představí se též jako Amneris v egyptském Luxoru.  (Hapchepsut tempel). 

Na koncertním podiu se představila se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK v Rimini v Janáčkově Glagolské mši, s Českým národním symfonickým orchestrem ve Verdiho Requiem, jako Zefka z Janáčkova Zápisníku zmizelého v pařížské Opéra National (Bastille) a v rámci festivalu Janáčkovy Hukvaldy. Na festivalu Dvořákův Karlovarský podzim se představila v Mahlerově Písni o Zemi či s Moravskou filharmonií Olomouc ve  Dvořákově  Stabat Mater a Mahlerovĕ Písních potulného tovaryše.