Film KaprKód je kompozicí, je potřeba ho vidět v kině, říká Lucie Králová. Režisérka "dokumentární opery" o Janu Kaprovi hostem pořadu Hudba v miléniu

V kinech je právě v těchto dnech možno vidět originální snímek KaprKód režisérky Lucie Králové s původní hudbou skladatelky Petry Šuško. Stylizovaným způsobem vypráví pozoruhodný životní příběh Jana Kapra, pozapomenutého českého skladatele 20. století.

Život Jana Kapra (1914 - 1988) je podle režisérky Lucie Králové jako ze scénáristické příručky. Skladatel se v mládí věnoval sportu; po těžkém úraze při cvičení na kruzích, který ho doživotně zdravotně poznamenal, se nicméně zaměřil na hudbu. Ač invalida, s hudbou nakonec získal i "olympijskou medaili" - jeho symfonické scherzo Marathon obdrželo čestné uznání na OH v Londýně v roce 1948. Kapr byl po únorovém převratu prominentním komunistickým skladatelem, jeho vztah k režimu se ale časem proměňoval. Po událostech roku 1968 nakonec vystoupil z KSČ, vrátil Stalinovu cenu a přestal být uváděn. Jeho skladatelský styl se postupně proměnil od velkolepé budovatelské hudby až k osobité avantgardě - vlivná je zejména jeho teoretická práce Konstanty. Jako pedagog je spojen především s JAMU v Brně, kde vychoval řadu výrazných osobností české hudby.

Nejen politické a umělecké, ale i osobní dimenzi Kaprova života se věnuje nový film KaprKód, označovaný jako "dokumentární opera". Vyprávění čerpá z "archeologické" práce se skladatelovou korespondencí a z autentických filmových materiálů, které Jan Kapr sám natáčel a režíroval. Na nich jsou mimo jiné vyobrazeny jeho zájmy a koníčky, členové jeho rodiny i on sám - stává se tak jakýmsi "spolukameramanem" snímku.

Původní hudbu, která Kaprův příběh hravým způsobem vypráví ústy pěveckého sboru, vytvořila skladatelka Petra Šuško na libreto Jiřího Adámka a nazpíval ji Český filharmonický sbor. Jeho sbormistr Petr Fiala je posledním žijícím Kaprovým žákem. Petra Šuško sama je žákyní Kaprova žáka Milana Slavického, ke Kaprově skladatelské škole má tedy blízko.

Snímek získal již v létě ocenění pro nejlepší český dokumentární film na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava a sklízí úspěch i v zahraničí: cenu za nejlepší hudební dokument získal například v červnu v polském Krakově. Režisérka filmu Lucie Králová už si ocenění z Jihlavy odnesla dříve i za snímky Zlopověstné dítě a Prodáno. Na MFF Karlovy Vary získala roku 2007 Křišťálový glóbus za celovečerní dokumentární detektivku Ztracená dovolená.

Jak si autoři filmu poradili s "dírami" v Kaprově příběhu? Jak se Lucie Králová k Janu Kaprovi vůbec dostala a jak vnímá jeho hudbu a osobnost po dokončení filmu? Nejen to prozradí režisérka v pořadu, který i s ukázkami hudby Jana Kapra a Petry Šuško na Classic Praha odvysíláme v premiéře v úterý 3. ledna v 19:00, v reprízách pak v pátek 6.1. ve 22:00 a v sobotu 7.1. v 11:00.

Foto: Profimedia

Podcast