Giedrė Šlekytė hostem Hudby v miléniu. "Opera může mít skvělou budoucnost," myslí si litevská dirigentka, která debutuje v Praze

Litevská dirigentka nastudovala ve Státní opeře Praha Zemlinského operou Šaty dělají člověka. Ve střední Evropě právě dobývá nejprestižnější operní scény.

Giedrė Šlekytė se narodila ve Vilniusu, kde studovala na Národní umělecké škole Mikalojuse Konstantinase Čiurli­onise. Studiu dirigování se pak věnovala na vysokých školách ve Štýrském Hradci, v Lipsku a Curychu. Roku 2013 byla oceněna na Mezinárodní soutěži Nikolaje Malka pro mladé dirigenty. V Německu již dirigovala v tamních nejvýznamnějších operních domech (Státní opera Pod lipami, Semperova opera, Bavorská státní opera, Komická opera Berlín a dalších) a hostovala u předních německých a rakouských orchestrů, jako jsou Vídeňští symfonikové, Mnichovská filharmonie, Staatskapelle Dresden, Frankfurtský rozhlasový orchestr a mnohé další.

Dva roky byla šéfdirigentkou Státního divadla Klagenfurt, aktuálně je hlavní hostující dirigentkou Brucknerova orchestru Linec. Na albu se skladbami litevské autorky Raminty Šerkšnytė, které v roce 2019 vydala společnost Deutsche Grammophon, dirigovala Litevský národní symfonický orchestr. O dva roky později vyšlo album Saudade, na které natočila díla další litevské skladatelky - Žibuoklė Martinaitytė. Ve Státní opeře Praha nyní debutuje komickou operou Alexandra Zemlinského Šaty dělají člověka, která bude mít premiéru 24. února.

Které z českých skladatelů má nejraději? Které litevské autory by naopak doporučila českým posluchačům? O jaké profesi uvažovala předtím, než se stala dirigentkou? Co ji baví na operních projektech? A jak vnímá postoje ruských umělců k válce na Ukrajině?

Nejen na to odpoví Giedrė Šlekytė v pořadu s premiérou v úterý 21. února v 19:00 a reprízami v pátek 24.2. ve 22:00 a v sobotu 25.2. v 11:00.

Foto: Giedrė Šlekytė (©Theresa Pewal)

Podcast