Improvizovat se může naučit každý, kdo chce. Houslistka a hráčka na koto Anna Romanovská v pořadu Hudba v miléniu

Anna Romanovská Fliegerová se věnuje improvizaci, soudobé hudbě, hudební pedagogice, hře na housle i na japonský nástroj koto. V pořadu mimo jiné také zavzpomíná na svého učitele Pavla Jurkoviče, který jednu ze svých Ukolébavek napsal pro její dceru Beatu.

Když se dnes v České republice koná premiéra soudobé skladby a obsahuje houslový part, je poměrně vysoká pravděpodobnost, že mezi interprety bude Anna Romanovská Fliegerová. Přes 20 let je členkou orchestru BERG a spolupracuje také s Ostravským centrem nové hudby. Věnuje se hudební improvizaci, mimo jiné v rámci Tria RTH, ve kterém hraje s kontrabasistou Petrem Tichým a hráčem na dechové nástroje Michalem Hrubým. Trio spolupracuje s hudebníky tak rozličnými jako Hana Blažíková, Klaus Kugel nebo Vratislav Brabenec a v posledních letech vydali několik oceňovaných nahrávek svých improvizací: Období dlouhých tahů (2022), Jsem navždy jedním z nás (2021), Bylo to právě (2020), jehož kmotrem je pianista Jan Bartoš, a debutové eponymní album z roku 2018.

Hru na housle vystudovala Anna Romanovská na Pražské konzervatoři a dnes ji také vyučuje na Konzervatoři Jaroslava Ježka. Kromě houslí ovládá rovněž japonský strunný nástroj koto, podobný citeře, na který se začala učit díky inscenaci Schwarz auf Weiss německého autora Heinera Goebbelse. Původní skladby pro ni napsali skladatelé jako například John Buckley, Slavomír Hořínka nebo Vlastislav Matoušek. V rámci projektu ImproMusic vede spolu se svými kolegy workshopy hudební improvizace určené profesionálům, studentům hudby i hudebním laikům.

Dá se smysluplně improvizovat i bez znalosti hudební teorie? Čím ji ovlivnil její učitel hudební výchovy Pavel Jurkovič? A má trio, které hraje improvizovanou hudbu, vůbec nějaké zkoušky?

Nejen na tyto otázky odpoví Anna Romanovská v pravidelném pořadu s premiérou v úterý 6. prosince v 19:00. Reprízy pak odvysíláme v pátek 9.12. ve 22:00 a v sobotu 10.12. v 11:00.

Foto: Ondřej Melecký

Podcast