Jan Talich na Classic Praha

23.4.2018 / Hudba v miléniu / Marek Šulc

Hostem Marka Šulce je v tomto týdnu houslista a dirigent Jan Talich . Premiéra pořadu se bude vysílat v úterý 24. 4. v 19,00. I. repríza v pátek 27. 4. ve 22,00 a II. repríza v sobota 28. 4. v 11,00. Řeč bude nejen o houslích a dirigování, ale i o letošním ročníku projektu ZUŠ Open. Jan Talich je patronem ZUŠ Open ve Středočeském kraji. Více na www.zusopen.cz  

Jan Talich (1967) vystudoval Pražskou konzervatoř a poté absolvoval AMU ve třídě Václava Snítila. Již v té době pořádal vlastní recitály a hrál s orchestry po celé republice. Stipendium na další studium obdržel nejprve v USA u Shmuela Ashkenasiho a poté na anglické Guildhall School of Music u Yfraha Neamana. V roce 1989 získal první cenu v Mezinárodní houslové soutěži Václava Humla v Záhřebu, čímž odstartoval svoji mezinárodní sólovou dráhu. Jako sólista i komorní hráč vystoupil Jan Talich s orchestry po celé Evropě (Paříž, Birmingham, Londýn, Brusel) i v USA. 

Jeho diskografie zahrnuje jak recitály s klavírem (česká hudba), tak sólové koncerty s orchestrem (Beethovem, Mozart). Jeho poslední sólovou nahrávkou je Šostakovičova houslová sonáta a CD inspirované cikánskou hudbou s cimbálem a Talichovým komorním orchestrem. Jan Talich pravidelně vyučuje na mistrovských kurzech doma (od roku 1996 v Telči) i v zahraničí – Izrael, Francie (Prades, Toulon, Conservatoire Supérieur v Paříži) a v mnoha dalších zemích Evropy a USA.

V roce 1992 založil Talichův komorní orchestr (TKO), dnešní Talichovu komorní filharmonii (TKF), jíž je uměleckým ředitelem. Pod jeho vedením orchestr nahrál četné CD. Jan Talich byl též zakládajícím členem Kubelíkova tria, s nímž vystupoval po celé Evropě a nahrál klavírní tria Dvořáka, Smetany, Suka a Nováka. V roce 1997 z tria odešel na místo prvního houslisty Talichova kvarteta, které patří mezi přední světová tělesa v tomto oboru.

S Talichovým kvartetem již vystoupil na mnoha podiích v celém světě a dočkal se skvělé kritiky. Pravidelně vystupuje v tak známých evropských koncertních síních, jako je Wigmore Hall, Beethovenhaus, Hercules Sal, Concertgebouw, Chatelet, Theatre de Champs-Elysée a Gavea. Mezi místa jeho koncertování s kvartetem patří také slavné koncertní síně v USA i v Kanadě, včetně Carnegie Hall. Kvarteto jezdí pravidelně na turné do Japonska, Jižní Ameriky, Mexika či Jižní Koreje.

Mezi jeho četné nahrávky patří většina známých českých kvartet i komplet všech smyčcových kvartet F. Mendelssohna a komplet komorní hudby (smyčce s klavírem) D. Šostakoviče. Mnoho jeho CD bylo oceněno vydavatelskými časopisy Gramophone, Strad, Diapasson a Radio Bayern. Jan Talich se v posledních letech stále více věnuje dirigentské činnosti nejen s TKF, ale je žádán jako hostující dirigent mnoha orchestry v České republice i v zahraničí. Od sezóny 2008/09 je šéfdirigentem Jihočeské filharmonie.