Jana Boušková na Classic Praha

Hudba v miléniu

Hostem Marka Šulce je v tomto týdnu harfistka Jana Boušková. Premiéra pořadu se bude vysílat v úterý 31. 10. v 19,00. I. repríza v pátek 3. 11. ve 22,00 a II. repríza v sobotu 4. 11. v 11,00. 

O tom, že je Jana Boušková výjimečnou reprezentantkou české klasické hudby doma i v zahraničí, není pochyb. Jako jediná představitelka harfového oboru uspěla na nejprestižnějších harfových soutěží v zahraničí a dnes je velmi žádanou umělkyní vystupující po celém světě. Současně je i hrdou členkou a reprezentantkou České filharmonie. Jednou z významných akcí podzimní části právě začínající koncertní sezóny Jany Bouškové bude její mimořádné sólové turné s názvem Má vlast. Od 13. do 19. listopadu se Jana Boušková představí na sólových recitálech v šesti krajských městech – v Plzni, Českých Budějovicích, Olomouci, Pardubicích, Brně a Praze.

Program turné bude ryze český a nabídne částečně ve světové premiéře (první uvedení bylo realizováno letos na MHF Smetanova Litomyšl) provedení prvních třech básní Smetanovy Mé Vlasti v úpravě pro sólovou harfu. Kromě toho zazní i díla A. Dvořáka a J. Suka, která pro harfu rovněž upravila přímo Jana Boušková. Česká hudba má v repertoáru naší přední harfistky zcela výsadní a nezastupitelné místo. V jejím sólovém, komorním i orchestrálním repertoáru najdeme takřka všechna standardní díla pro harfu napříč hudebními dějinami i řadu děl soudobých, která byla v řadě případů zkomponována přímo pro Janu Bouškovou.

Podcast