Jazz je o konverzaci. Kontrabasista Robert Balzar v pořadu Hudba v miléniu představuje nové album ‚Conversation‘

Nové album Robert Balzar Tria nazvané Conversation, které vyšlo 8.prosince, je natočno - na jazzové album neobvykle - v koncertním sále v Polsku. Nejen o něm hovoří přední český jazzový kontrabasista v dalším dílu pořadu Hudba v miléniu.

Robert Balzar patří k předním českým jazzovým kontrabasistům. Studoval na Konzervatoři Brno a spolupracoval s významnými jmény světové jazzové scény, například s kytaristou John Abercrombiem, trumpetisty Joem Newmanem a Wyntonem Marsalisem, klarinetistou Tonym Scottem a řadou dalších. Byl členem doprovodné skupiny šansoniérky Hany Hegerové, hraje také na baskytaru ve funkové skupině J.A.R. a je spoluzakladatelem Illustratosphere, sólového projektu zpěváka Dana Bárty.

Své Robert Balzar Trio založil už roku 1996, jeho aktuálními členy jsou kromě něj také Vít Křišťan (piano) a Kamil Slezák (bicí). Všichni členové autorsky přispěli na nové album Conversation, které vyšlo letos 8. prosince. Je sedmým albem tria a zároveň prvním CD vydaným po 9 letech. Vychází i jako LP a obsahuje sedm původních skladeb. Za zvukovou stránkou alba stojí polský zvukař Tadeusz Mieczkowski, o mastering se postaral Mark Wilder.

Nahrávalo se letos v dubnu v polském městě Bielsko Biala v nové koncertní síni Cavatina Hall. "Jsem rád a vážím si toho, že jsme desku natočili neklasickým způsobem – tedy nikoliv ve studiu, ale v Cavatina Hall, na pódiu, v sále pro 1 000 lidí, a tím pádem jsme dosáhli velmi živého a přirozeného zvuku a prostorového halu. Na druhou stranu nebyla možnost žádné editace ani střihu, proto je tato nahrávka autentická a pravdivá,“ říká k tomu Robert Balzar.

Více nejen o novém albu, ale třeba i o svém novém nástroji prozradí v pořadu s premiérou v úterý 26. prosince od 19.00 a s reprízami v pátek 29.12. od 22.00 a v sobotu 30.12. od 11.00.

Foto (zleva): Vít Křišťan, Robert Balzar, Kamil Slezák (©Dorota Koperska)

Podcast