Katedra zvukové tvorby a hudební režie HAMU v pořadu Hudba v miléniu

Hosty dalšího dílu pořadu Hudba v miléniu na rádiu Classic Praha jsou tentokrát studenti oborů hudební režie a zvuková tvorba, kteří mimo jiné představují své zajímavé studentské nahrávky klasické hudby.

Katedra zvukové tvorby byla na založena v 90. letech prof. Václavem Syrovým s příchodem HAMU do Lichtenštejnského paláce. Obor Hudební režie vznikl v téže době pod Katedrou teorie a dějin hudby a zakládal ho prof. Jaroslav Smolka.

Za 30 let existence obou oborů došlo v posledních pěti letech k jejich většímu propojení, pracoviště nese název Katedra zvukové tvorby a hudební režie a v příštím akademickém roce bude otevřeno doktorské studium podle nové akreditace.

V dnešní době působí na katedře pedagogové Ondřej Urban (také vedoucí Zvukového studia HAMU), Aleš Dvořák, Martin Pinkas a Tomáš Zikmund. Hudební režii vede Sylva Stejskalová ve spolupráci s Jiřím Gemrotem. Mnozí absolventi obou oborů jsou dnes významnými mistry zvuku či hudebními režiséry.

Do pořadu Hudba v miléniu přišli studenti hudební režie Šimon Rahman, Jiří Dvořák, Benjamín Hájek, Petr Strejc a Sarah Jedličková a studenti zvukové tvorby Lukáš Velemínský a Juraj Mišejka. Kromě představení svých oborů a náplně studia také uvedli hudební ukázky ze svých studentských nahrávek skladeb od G.F. Händela, Paula Hindemitha, Ivana Kurze, Luboše Fišera, Zdeňka Lukáše nebo G.B. Pergolesiho. Mezi interprety těchto nahrávek jsou například Alinde Quintet, Jakub a Kristýna Markovi, Robin Červinek, Jan Dušek, Foersterovo komorní pěvecké sdružení nebo Barokní orchestr Pražské konzervatoře.

Více o okolnostech vzniku těchto nahrávek i o profesích zvukového mistra a hudebního režiséra se dozvíte v pořadu s premiérou v úterý 16. května od 19:00 a reprízami v pátek 19.5. od 22:00 a sobotu 20.5. od 11:00.

Foto: ilustrační (©Profimedia)

Podcast