Kdo zpívá, dvakrát se modlí

Barbora Kabátková o ženské síle ve středověké hudbě.

Hostem Marka Šulce je v tomto týdnu sopranistka, muzikoložka a umělecká vedoucí vokálního souboru Tiburtina ensemble. Premiéra pořadu se bude vysílat v úterý 27. 4. v 19,00. I. repríza v pátek 30. 4. ve 22,00 a II. repríza v sobotu 1. 5. v 11,00.

Barbora Kabátková se od dětství věnovala hře na klavír a zpěvu – od roku 1995 pak jako členka Kühnova dětského sboru. S tímto souborem absolvovala více než 300 koncertů, desítky operních představení v Národním divadle a Státní opeře, natáčení CD a koncertních turné po světových pódiích (např. Carnegie hall v New Yorku, National Theatre v Kuala Lumpur). Po dokončení gymnázia vystudovala obor Sbormistrovství chrámové hudby na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a Hudební vědu na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Nyní je studentkou doktorandského studia Hudební vědy na FF UK, specializuje se na gregoriánský chorál. Od roku 2009 vyučuje teorii a dirigování gregoriánského chorálu na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy v Praze.

Studiu zpěvu se věnuje soukromě (J. Jonášová, E. Toperczerová). Intenzivně se zabývá interpretací staré hudby v oboru sólové vokální hudby (interpretační kurzy pod vedením Maria van Alteny, Petera Kooije, Julie Hassler,  Howarda Crooka a Joela Frederiksena). Interpretaci středověké hudby se začala věnovat jako členka souboru Schola Benedicta (v letech 2004–2007, dále pokračuje jako členka a umělecká vedoucí Tiburtina ensemble. Hraje na středověké harfy a psalterium.

Spolupracuje se soubory Collegium 1704, Collegium Marianum, Musica Florea, Collegium Vocale Gent, Cappella Mariana, Orchestr Berg, Ostravská banda, ad. Je členkou souboru Collegium Vocale 1704.

Barbora Kabátková měla možnost vystoupit na předních českých a evropských festivalech (Pražské jaro, Concentus Moraviae, Svatováclavský hudební festival Ostrava, Lípa Musica, Letní slavnosti staré hudby, Resonanzen Wien, Uckermärkische Musikwochen, Festival de Sablé, Festival de la Chaise-Dieu, Festival de Sully et Loiret, Festival de Musique Ancienne de Ribeauvillé, Festival van Vlaanderen Brugge, Festival d'Ambronnay, Festival van Vlaanderen Brugge, Muziekcentrum De Bijloke Gent, Accademia delle Crete Senesi, Bilbao Ars Sacrum, Oudemuziek Utrecht ad.)

Věnuje se taktéž scénickým produkcím (2007 - Cl. Monteverdi: Orfeo, Národní divadlo, 2008 - A. Vivaldi: Argippo se souborem Hofmusici, 2011 a 2012 - Louis Andriessen: Dances, Národní divadlo - Laterna Magica, Komorní orchestr Berg, od roku 2009 účinkuje v inscenaci Radúz a Mahulena v činohře Národního divadla v Praze). V roce 2014 spoluúčinkovala na cd Čas holin Bratrů Ebenů (píseň Routa).

Foto: archiv Barbory Kabátkové

Podcast