Když je partner víc než spoluhráč

Klavíristka Terezie Fialová hovoří nejen o novém CD s Beethovenem

Hostem Marka Šulce je v tomto týdnu klavíristka Terezie Fialová. Premiéra pořadu se bude vysílat v úterý 9. 11. v 19,00. I. repríza v pátek 12. 11. ve 22,00 a II. repríza v sobotu 13. 11. v 11,00.

Terezie Fialová patří mezi nejtalentovanější české pianistky a je vyhledávanou komorní partnerkou mnoha předních českých a zahraničních sólistů (J. Špaček, R. Patočka, J. Bárta, S. Šaturová, C. Chapelle, E. Tzikindelean, ad.).

S orchestrem debutovala již jako dvanáctiletá a do svých dvaceti let se věnovala paralelně také hře na housle a to v mezinárodním měřítku. Absolventka Akademie múzických umění v Praze (I. Klánský) a Hochschule für Musik und Theater Hamburg (N. Schmidt) je laureátka několika mezinárodních soutěží (Itálie, Holandsko, Rusko), vystupuje pravidelně na významných festivalech (Praha, Basel, Vevey, Hamburg, Sarajevo, Paříž, Madrid, New York, Washington ad.) a je členkou klavírního tria Eben trio se kterým zvítězila na mezinárodní soutěži komorních souborů v Lausanne. Jako jediná česká pianistka se zúčastnila prestižní Verbier Festival Academy 2013 ve Švýcarsku pod vedením M. Presslera a G. Takacze – Nagy. Úspěšný debut na mezinárodním festivalu komorní hudby v americkém Newportu 2014 kritika označila jako „stunning performance and very bright future“. Podílela se na natočení tří CD, deska věnovaná skladateli Petru Ebenovi získala oceněni „Recording of the Months“ a „IRR Outstanding“. Terezie patří mezi Yamaha Artists pro Českou republiku a je věrnou oporou hudebního týmu MHF Kutná Hora.

Foto: Daniel Havel

Podcast