Komorní skladby Josefa Páleníčka představují Jitka Čechová a Jan Páleníček

Členové Smetanova tria, klavíristka Jitka Čechová a violoncellista Jan Páleníček, v pořadu Hudba v miléniu hovoří o novém CD s komorními skladbami Josefa Páleníčka.

Album Josef Páleníček - Chamber Works vyšlo nedávno u vydavatelství TRIART recording. Jsou na něm autorovy Chorální variace pro violoncello a klavír (1942), Písně staré číny pro ženský hlas a klavír (1947), Suita piccola in G pro housle a klavír (1958) a Sonáta pro klavír (1935 - 1936). Kromě Jitky Čechové a Jana Páleníčka na nahrávce zpívá ještě mezzosopranistka Jana Hrochová a hraje houslista Jan Talich.

Klavírista a skladatel Josef Páleníček (1914 - 1991) byl výraznou osobností českého hudebního života - interpretační, skladatelskou, pedagogickou i hudebně organizační. Jeho klavírní hra se vyznačovala logikou interpretačního projevu, jemným zvukem, pronikavou dynamikou a osobitým, jakoby do poslední chvíle rozmýšleným, ale pak neomylně provedeným úhozem. Skladbu studoval u Otakara Šína, Vítězslava Nováka a Alberta Roussela, přátelil se i s Bohuslavem Martinů a ke komponování - ač koncertující pianista - lnul celý život.

Jitka Čechová vystudovala klavír u Jana Novotného na Pražské konzervatoři a u Petera Toperczera na AMU, pokračovala postgraduálním studiem v Paříži a Freiburgu. Je nejen oceňovanou sólistkou, komorní hudbě se věnuje především v rámci Smetanova tria, kde hraje spolu s Janem Páleníčkem a Janem Talichem. Natočila přes 30 nahrávek, v roce 2014 dokončila pro vydavatelství Supraphon kompletní nahrávku 8 CD klavírních děl Bedřicha Smetany. Téhož roku ke 100. výročí narození Josefa Páleníčka nahrála jeho 3 klavírní koncerty a jedno concertino.

Jan Páleníček, syn Josefa Páleníčka, studoval na konzervatoři a posléze na AMU u Saši VečtomovaMiloše Sádla. Zásadně jej ovlivnilo také setkání s Paulem Tortelierem. Komorní hudbu, která je pro něj srdeční záležitostí, studoval u svého otce a ve třídě Josefa Vlacha. Jako sólista spolupracuje s předními českými orchestry, koncerty ho zavedly do mnoha zemí Evropy, Ameriky, Afriky a rovněž do Japonska. Realizoval řadu nahrávek pro české i  zahraniční gramofonové společnosti, rozhlas a televizi. Členem Smetanova tria, založeného jeho otcem, je od roku 1999.

Jak stíhal Josef Páleníček skloubit komponování s koncertováním? Čím jeho klavírní hra inspirovala Jitku Čechovou? Jaký prvek asijské hudby najdeme v jeho skladbách? A které skladby se na album nevešly, ale ještě by si zasloužily nahrání?

To vše a mnohem více nám naši hosté poví v pořadu s premiérou v úterý 11. října od 19:00 a reprízami v pátek 14. října ve 22:00 a v sobotu 15. října v 11:00.

Foto: web Smetanova tria

Podcast