Koncertní mistr ČF Jiří Vodička

18.7.2016 / Hudba v miléniu / Martina Klausová

Jiří Vodička patří k nejvýznamnějším mladým českým houslistům. Od září 2015 je koncertním mistrem České filharmonie.

Ve svých 14 letech byl Jiří Vodička mimořádně přijat na vysokou školu, Institut pro umělecká studia v Ostravě, a to do třídy renomovaného pedagoga prof. Zdeňka Goly. V roce 2007, tedy svých 19 letech, zde uzavřel studium magisterským titulem. Od té doby se naplno věnuje sólové koncertní dráze. Spolupracuje s předními českými pianisty – Martinem Kasíkem, Adamem Skoumalem a Lukášem Vondráčkem.

Pravidelně spolupracuje s Pražskou komorní filharmonií, Symfonickým orchestrem FOK, Českým komorním orchestrem, orchestrem Národního divadla a dirigenty Jiřím Bělohlávkem, Heiko M. Försterem, Jakubem Hrůšou, Ondřejem Kukalem, Tomášem Netopilem, Stanislavem Vavřínkem, Petrem Vronským, Andreasem S. Weiserem a jinými. Mnohé z jeho koncertů byly také natočeny Českou televizí a Českým rozhlasem. Jiří Vodička bývá pravidelně zván na významné festivaly – například Pražské jaro, Mladá Praha, Grand Festival of China, Hohenloher Kultursommer, Choriner Musiksommer. Byl pozván, aby zahájil mezinárodní festival Musiktage Salzgitter. Pravidelně koncertuje v Číně jako host Wuhanské filharmonie s dirigentem Jamesem Liu Pengem.

Vedle sólistických aktivit se Vodička věnuje i komorní hře a je členem Smetanova tria od roku 2012. Od roku 2009 působí i jako pedagog na Pražské konzervatoři.

Jiří Vodička je další hostem Marka Šulce v pořadu Hudba v miléniu. Poslouchejte v úterý 19. července v 19:00 nebo v pátek 22.7. ve 22:00 a v sobotu 23.7. v 11:00.