Kristýna Němečková na Classic Praha

Hudba v miléniu

Hostem Marka Šulce je v tomto týdnu sólistka Baletu Národního divadla v Praze Kristýna Němečková. Premiéra pořadu se bude vysílat v úterý 6. 10. v 19,00. I. repríza v pátek 9. 10. ve 22,00 a II. repríza v sobotu 10. 10. v 11,00. 

Sólistka Baletu Národního divadla. Výrazná, charismatická tanečnice, která je díky svému jedinečnému pohybovému projevu vyhledávaná zejména choreografy moderního a současného repertoáru (Forsythe, Godani, Kylián aj.), v jejich dílech slaví největší úspěchy. Za svou roli v Reflections on the Fate of Human Forms Jacopa Godaniho získala v roce 2015 Cenu Thalie. 

Narozena v Berlíně, vystudovala Taneční konzervatoř hlavního města Prahy a Státní baletní školu v Berlíně. V rámci absolventského představení tančila roli Giselle ve 2. jednání stejnojmenného baletu. 

V roce 2008 se stala členkou Baletu ND, o tři roky později se stala demisólistkou. Od roku 2015 působila v Dresden Frankfurt Dance Company Jacopa Godaniho, kde tančila v dílech The primate Trilogy, Metamorphers, C.O.R.E, Moto perpetuo, Echoes from a restless soul, One Flat Thing reprodused, Lux Tenebris, Extincion of a minor species. V roce 2017 se vrátila do Prahy, roku 2018 byla jmenována sólistkou. 

Do jejího klasického repertoáru patří Gamzatti (La Bayadère; Torres), Pas de trois a Ruský tanec (Labutí jezero; Greeve), Španělská princezna a pas de six (Labutí jezero; Cranko), Arabský tanec a Víla Vánoc (Louskáček – Vánoční příběh; Vàmos). Dále ztvárňuje role markýzy de Merteuil (Valmont; Vaculík), titulní roli Malé mořské víly (Kodet) a Novinovou dívku v Kafka: Proces (Bigonzetti). 

Ze současného repertoáru tančí v choreografiích Jiřího Kyliána (Gods and Dogs, Bella Figura), Williama Forsytha (In the Middle Somewhat Elevated), Glena Tetleyho (Svěcení jara), Emanuela Gata (Separate Knots), Ohada Naharina (Ohad Naharin: decadance), Katarzyny Kozielské (Aspects) a dalších.  

V roce 2015 získala Cenu Thálie a Výroční cenu Opery Plus za svůj výkon v choreografii Jacopa Godaniho Reflections on the Fate of Human Forms.

Pravidelně spolupracuje se souborem Dekkadancers, tančila rovněž v choreografiích Václava Kuneše, Sylvy Nečasové, Hany Turečkové, Paľa Kršiaka a dalších. Zúčastnila se jako host řady gala představení po celé Evropě (např. v Karlsruhe), se souborem absolvoval turné např. po Jižní Koreji a Číně.

Foto: Herbert Slavík

Podcast