Kvarteto (ne)jsou čtyři

Violoncellista Peter Jarůšek mluví o nové desce Pavel Haas Quartet

Hostem Marka Šulce je v tomto týdnu violoncellista Pavel Haas Quartet Peter Jarůšek. Premiéru odvysíláme v úterý 17. 5. v 19,00. I. repríza v pátek 20. 5. ve 22,00 a II. repríza v sobotu 21. 5. v 11,00.   

Pavel Haas Quartet založila v roce 2002 Veronika Jarůšková s violistou Pavlem Niklem, který byl jeho členem až do roku 2016, kdy musel soubor z rodinných důvodů opustit. Jejich spolupráce však nadále pokračuje – Pavel Nikl je stálým hostem souboru při interpretaci smyčcových kvintetů. V letech 2004–2012 na pozici 2. houslí působily Kateřina Gemrotová Penková, Marie Fuxová a Eva Karová Krestová. V letech 2016 a 2017 pozici violisty zastával Radim Sedmidubský, v letech 2018 a 2019 pak Jiří Kabát. Na jaře 2021 se členkou kvarteta stala světově uznávaná houslistka a violistka Luosha Fang.

Po vítězství na soutěžích Pražské jaro a Premio Paolo Borciani v italském Reggio Emilia v roce 2005 se Pavel Haas Quartet rychle etabloval mezi nejvýraznější světové komorní soubory současnosti. Kvarteto vystupuje v nejvýznamnějších koncertních síních po celém světě a nahrálo sedm CD ověnčených mnoha prestižními cenami mezinárodní kritiky. Členové souboru studovali u legendárního violisty Smetanova kvarteta Milana Škampy.

V roce 2007 European Concert Hall Organisation (ECHO) jmenovala Pavel Haas Quartet jako jednu z „vycházejících hvězd“ (Rising Stars). Soubor tak dostal jedinečnou příležitost představit se na řadě koncertů ve významných koncertních sálech po celém světě. V letech 2007–2009 se soubor zúčastnil programu BBC New Generation Artists a v roce 2010 získal mimořádné stipendium od nadace Borletti–Buitoni Trust.

Pavel Haas Quartet letos oslaví 20. narozeniny. Významný britský hudební časopis BBC Music Magazine zařadil Pavel Haas Quartet mezi 10 nejlepších smyčcových kvartet všech dob, a to po bok takových jmen, jakými jsou např. Alban Berg Quartet, Amadeus Quartet či Borodin Quartet.

Pavel Haas Quartet exkluzivně nahrává pro vydavatelství Supraphon. Nahrávky souboru zahrnují stěžejní repertoár český (Leoš Janáček, Pavel Haas, Antonín Dvořák, Bedřich Smetana) i světový (Sergej Prokofjev, Franz Schubert, Dmitrij Šostakovič) a v obou oblastech sklízí nejvyšší mezinárodní ocenění. Za osm dosud vydaných alb soubor získal šestkrát Gramophone Award (za Dvořákovy kvartety získal hlavní cenu Recording of the Year), dvakrát BBC Music Magazine Award, v jednom případě Diapason d’Or de l’Année a bezpočet ocenění v recenzních rubrikách prestižních světových médií. Na nahrávce Franze Schuberta hostuje violoncellista Danjulo Ishizaka. Nové album s kvintety Johannese Brahmse navazuje na nahrávky kvintetů Antonína Dvořáka, kdy Pavel Haas Quartet opakovaně přizval ke spolupráci klavíristu Borise Giltburga a violistu Pavla Nikla.

Soubor nese jméno českého skladatele Pavla Haase (1899–1944), Janáčkova nejnadějnějšího žáka, který byl v roce 1941 nacisty uvězněn v Terezínském ghettu a o tři roky později umučen v koncentračním táboře v Osvětimi. Jeho hudební odkaz zahrnuje tři skvostné smyčcové kvartety.Foto: Marco Borggreve

Podcast