Lenka Vagnerová na Classic Praha

Hudba v miléniu

Hostem Marka Šulce je v tomto týdnu choreografka Lenka Vagnerová. Premiéra pořadu se bude vysílat v úterý 10. 11. v 19,00. I. repríza v pátek 13. 11. ve 22,00 a II. repríza v sobotu 14. 11. v 11,00.   

Zakladatelka souboru Lenka Vagnerová & Company pro který vytvořila řadu mezinárodně oceňovaných představení. Jako choreografka, režisérka a pedagožka působí aktivně na domácí i zahraniční současné taneční scéně. Její inscenace získaly řadu cen a nominací u nás i v zahraničí. Lenka vystudovala pedagogiku moderního tance na HAMU v Praze pod vedením Doc. Ivanky Kubicové. Jako choreografka a režisérka vytvořila Lenka řadu autorských představení pro soubor Lenka Vagnerová & Company: Amazonky, Lešanské jesličky, Gossip, Sorcerer, La Loba, Jezdci, Mah Hunt. 

Jako hostující choreograf a režisér vytvořila řadu inscenací pro soubory jako: Norrdans, 2 Faced Dance Company, VERVE NSDC Leeds, Viirus Theatre, DOT504,  Accademia Nazional Di Danza Rome, Etc. Pro Národní divadlo v Praze vytvořila choreografii do opery Ivana Achera / Sternenhoch (2018), v režii Michala Dočekala. Pro divadlo Minor režírovala a choreografovala dvě inscenace: Robin Hood (2015) a Sněhová královna (2017). Lenka se aktivně věnuje pedagogické činnosti. Vytvořila svojí vlastní pohybovou metodu “Talk Through Your Body”, která současně specifikuje pohybové kvality a principy  obsažené v Lenčině tvorbě. Lenka pravidelně vede workshopy a vyučuje tento systém v divadlech,  školách a tanečních souborech u nás i v zahraničí jako jsou například: Göteborgs Operans Danskompani, Ballet de Marseille, Norrdans, Danish Dance Theatre, Skanes Dance Theatre, VERVE Leeds, 2Faced Dance Company, Stopgap Dance Company, Viirus Theatre Helsinki, Accademia Nazional Di Danza Rome, Cirk Cirkör, Nová scéna / Národní divadlo Praha, Theaterwerkstatt Hannover, Il Giardino delle Esperidi Festival, Israel Festival, Akademie múzických umění v Praze, Taneční konzervatoř Praha, atd. 

Lenka se podílela na vzniku české taneční skupiny DOT504, v jejíž produkci vytvořila tři inscenace, a v roce 2009 stála u zrodu přední české novocirkusové company Cirk La Putyka. 

Jako choreografka Lenka působí i v činoherních, operních či novocirkusových projektech. Takto spolupracovala například s divadlem Minor, Národním divadlem v Praze, Městskými divadly pražskými, Jihočeským divadlem v Českých Budějovicích, Klicperovým divadlem v Hradci Králové, Shakespearovskými slavnostmi v Praze atd. V letech 2011 a 2014 / 2015 / 2016 / 2017 působila  jako Rehearsal Director ve Švédském souboru Norrdans. Jako tanečnice spolupracovala s choreografy a skupinami: Claude Brumachon-Benjamin Lamarche CCNN v Nantes, Akram Khan Company – London Olympic Games Opening Ceremony 2012, Cirk La Putyka, DOT504, Bratislavské divadlo tanca, Torzo Ballet atd. Jako tanečnice byla třikrát nominována na Cenu Thálie (2003, 2005 a 2010), v roce 2003 byla vyhlášena Taneční osobností roku (Nokia Dance Award) a v roce 2005 byla oceněna jako Tanečnice roku (Česká taneční platforma).

Podcast