Magdalena Kožená a její nadační fond

22.2.2016 / Hudba v miléniu / Martina Klausová
Dalším hostem Marka Šulce v pořadu Hudba v miléniu je významná česká operní pěvkyně, mezzosopranistka světového jména Magdalena Kožená.

Magdalena Kožená pochází z jižní Moravy,kde začínala objevovat svůj talent v koncertním sboru Kantiléna - jedním z nejvýběrovějších sborů ve střední Evropě. Po studiích na brněnské konzervatoři, kde vystudovala zpěv u Něvy Megové a klavír u Jiřího Peši, pokračovala v dalším studiu zpěvu u Evy Blahové na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě. Od ukončení školy pak pravidelně vystupuje na všech nejznámějších a nejprestižnějších operních jevištích po celém světě. Její neobyčejně úspěšnou kariéru odstartovala v roce 1995 Mozartova hudební soutěž v rakouském Salcburku, kde stala jeho absolutní vítězkou. Od té doby sbírá jeden úspěch za druhým, je držitelkou celé řady uměleckých cen. 
V roce 2003 se, mimo jiné, stala Rytířkou řádu umění a literatury Francouzské republiky neboli Chevalier des Arts et Lettres. Mezi vrcholy její umělecké kariéry bezesporu patří vystupování v newyorské Metropolitní opeře, kde debutovala v roce 2003, své účinkování zde si zopakovala v roce 2006. Těžiště jejího repertoáru leží zejména v interpretaci staré barokní a klasicistní hudby, nevyhýbá se však ani hudbě soudobé či autorům romantickým. Od konce 90. let 20. století má podepsánu exluzivní vydavatelskou smlouvu s renomovanou evropskou společností Deutsche Grammophone.

V pátek 26. 2. 2016 se ve Dvořákově síni uskutečnil  benefičního galakoncertu ve prospěch nového nadačního projektu Magdaleny Kožené zaměřeného na podporu základních uměleckých škol. A právě o tomto projektu bude řeč v dalším díle pořadu Hudba v miléniu. Premiéra je připravena na úterý 23. února v 19:00, reprízy si poslechněte v pátek 26.2. ve 22:00 a sobotu 27.2. v 11:00.