Mahan Esfahani exkluzivně na Classic Praha

17.4.2017 / Hudba v miléniu / Marek Šulc

Tento týden je hostem Marka Šulce americko - íránský cembalista Mahan Esfahani.

Mahan Esfahani se narodil v Teheránu v roce 1984. Jeho první hudební kroky vedly k piánu, jež mu představil jeho otec; brzo se ale jeho pozornost strhla právě k cembalu. Vystudoval muzikologii a historii na Standfordské univerzitě; cembalo u Peter Watchorna a později u legendární české cembalistky Zuzany Růžičkové. V letech 2008 až 2010 byl součástí respektovaného programu BBC New Generation Artist, v roce 2015 získal za nahrávku Württembergských sonát CPE Bacha cenu nováčka roku od BBC Music Magazine, prestižní ocenění Gramophone Award a francouzský Diapason D’Or.

Od svého londýnského debutu v roce 2009 pracuje Esfahani neúnavně na tom, aby cembalo zařadil zpátky na mapu předních koncertních nástrojů klasické i současné tvorby. V této netradiční misi dále pokračoval debutem na BBC Proms v roce 2011, v rámci recitálů v Zurich Tonhalle, Kolínské filharmonii, Wigmore Hall, Barbican Centre, Wiener Konzerthaus, Berlin Konzerthaus, tokijské Sumida Symphony Hall, Denki Bunka Kaikan v Nagoje, the Aldeburgh Festival, a loni také v pražském Rudolfinu, kde se představil v rámci festivalu Bohuslav Martinů Days. V nadcházející sezóně ho čeká mimo jiné turné po Japonsku, Číně, rezidence v Los Angeles Chamber Orchestra či návrat do Wigmore Hall.

Esfahaniho odhodlání přiblížit starou a současnou tvorbu prostřednictvím cembala se odráží i v jeho diskografii. Hned za své debutové album Württengbergských sonát Carla Phillipa Emanuela Bacha (2014, Hyperion Records) získal mj. ocenění Gramophone Award, velkého úspěchu hudební kritiky se dočkala i nahrávka ze série Wigmore Live, Mahan Esfahani: Byrd, Bach, Ligeti. Loňský debut na Deutsche Grammophon, Time Present and Time Past, již dává do přímé souvislosti jména Johann Sebastian Bach a Steve Reich. Profesor cembala na londýnské Guidhall School of Music and Drama sídlí na pražských Vinohradech.

Premiéra pořadu je v úterý 18. dubna v 19:00, reprízy si poslechněte v pátek 21. dubna ve 22:00 a v sobotu 22. dubna v 11:00.