Marek Štilec na Classic Praha

14.5.2018 / Hudba v miléniu / Marek Šulc
Hostem Marka Šulce je v tomto týdnu dirigent Marek Štilec. Premiéra pořadu se bude vysílat v úterý 15. 5. v 19,00. I. repríza v pátek 18. 5. ve 22,00 a II. repríza v sobota 19. 5. v 11,00.

Marek Štilec patří k nejvýraznějším představitelům mladé generace českých dirigentů.Je držitelem řady mezinárodních ocenění za nahrávky z tvorby Zdeňka Fibicha pro společnost Naxos /2 x „Nahrávka týdne“ („Album of the week“) pro stanici WQXR v New Yorku, Nahrávka roku („Recording of the Year“) 2013 a 2014 pro MusicWeb International, „Projekt roku 2013“ pro časopis Hudební rozhledy a 2x tip Harmonie.

Je absolventem Pražské konzervatoře v houslové třídě Dany Vlachové, dirigování dále studoval u Leoše Svárovského a na pražské AMU. Svá studia si rozšířil na řadě mistrovských kurzů u osobností jako  Colin Metters, Jorma Panula, Gerd Albrecht, Vladimir Kiradjev, Johannes Gustavssson , Achim Holub. Je absolventem International Järvi Academy – masterclass s Leonidem Grinem. V lednu 2014 řídil orchestr New World Symphony pod patronací Michaela Tilsona Thomase. Ve stejném roce se účastnil projektu „Emerging conductors“ v Belfastu pod vedením Jac van Steena. Spolupracuje s řadou významných světových orchestrů: New World Symphony, Ulster Orchestra, Wiener Concert-Verein Orchester, Das Kurpfälzische Kammerorchester Mannheim, London Classical Soloists , Sinfonietta Cracovia, The Orchestra of the Swan, Berlin Camerata, Kammerphilharmonie Graz , National Orchestra of Moldova ,Pärnu City Orchestra, Camerata Titano a další.

Z českých: Český národní symfonický orchestr, Symfonický orchestr Českého rozhlasu, Orchestr hl. m. Prahy FOK , Komorní filharmonie Pardubice, Pražská komorní filharmonie, Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín, Komorní filharmonie České Budějovice, Plzeňská filharmonie, Filharmonie Hradec Králové a další. Spolupracoval s více než desítkou sborových těles, mj. s Pražským filharmonickým sborem, Houston Symphony Chorus, Boni Pueri, Martinů Voices a dalšími.
Spolupracoval rovněž s Czech Ensemble Baroque.