Mariánské písně, soudobá tvorba i hudební pedagogika. Nejen tím se zabývá mezzosopranistka Lucie Hilscherová

Hostem pořadu Hudba v miléniu je tento týden operní a koncertní pěvkyně, kterou čeká brzy třeba vystoupení na závěrečném koncertě Pražského jara a v příští sezóně také řada zajímavých rolí na scéně Národního divadla.

Mezzosopranistka Lucie Hilscherová, rodačka z Hranic na Moravě, patří mezi vyhledávané interpretky zejména koncertního, oratorního a písňového repertoáru. V České republice hostuje na operních jevištích například v Národním divadle v Praze, Národním divadle moravskoslezském v OstravěDivadle J. K. Tyla v Plzni, Slezském divadle v Opavě, Státním divadle v Košicích. Zahraniční publikum ji zná z německého Nationaltheater Mannheim, jako Háta v Prodané nevěstě se představila publiku také v Tokiu a v Londýně.

Kromě spolupráce s předními tuzemskými orchestry (Česká filharmonie, PKF-Prague Philharmonia, Symfonický orchestr hl. města Prahy FOK, Collegium 1704, Filharmonie Brno) vystoupila také například s BBC Symphony Orchestra, London Symphony Orchestra, Tokyo Metropolitan Symphony Orchestra nebo Radio-Sinfonieorchester Stuttgart des SWR. Účinkovala na festivalech jako Pražské jaro, Smetanova Litomyšl či Svatováclavský hudební festival, v zahraničí pak například na Edinburském mezinárodním festivalu nebo Beethovenfestu Bonn.

Sólový zpěv vystudovala společně s psychologií a hudební výchovou na Pedagogické fakultě Západočeské univerzity v Plzni, ve studiu zpěvu pak ještě pokračovala na Filozofické fakultě Technické univerzity v Chemnitz. S oblibou se věnuje interpretaci soudobé hudby a je rovněž žádanou interpretkou písňové literatury, členkou spolku Lieder Company, na jehož koncertě Písně k Panně Marii - duchovní tvorba českých autorů 20. a 21. století vystoupí 28. května. Téma koncertu souvisí také s její disertační prací, kterou aktuálně píše na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy.

Jaké role ztvární v příští sezóně Národního divadla v Praze? Co ji baví na interpretaci současné hudby? A jak využívá při své profesi němčinu a psychologii? Nejen o tom bude řeč s Lucií Hilscherovou v pořadu s premiérou v úterý 2. května od 19:00 a reprízami v pátek 5.5. ve 22:00 a sobotu 6.5. od 11:00.

Foto: Lucie Hilscherová (©Petr Matoušek)

Podcast