Muž mnoha aktivit. Klarinetista Irvin Venyš hostem pořadu Hudba v miléniu

Irvin Venyš je jedním z předních českých klarinetistů, pedagogem HAMU, organizátorem Pražských klarinetových dnů a Koncertu proti totalitě a letos nově také ředitelem Nadace Bohuslava Martinů. Interpretuje klasické kusy, soudobou hudbu, crossover na pomezí jazzu a dokonce i folklór.

Klarinetista Irvin Venyš je jakožto interpret znám širokým repertoárovým rozpětím, od „klasické“ hudby přes folklór i jazz až po náročné skladby 20. a 21. století. Nejen díky tomu se stal vyhledávaným sólistou í komorním hráčem. Spolupracuje s mnoha současnými skladateli a aktivně se podílí nejen na premiérových interpretacích skladeb zahraničních i domácích autorů. Nahrává či nahrával pro Český Rozhlas, Českou Televizi, ORF, Mitteldeutsches Rundfunk NAXOS, a firmy Arco Diva, Supraphon. Své nejnovější CD Komp(l)ot, kde hraje spolu s Epoque Quartetem, vydal na svém vlastním labelu Irvin Classics.

Působí jako pedagog klarinetu na HAMU v Praze, kde byl jmenován docentem, a od ledna 2022 rovněž jako ředitel Nadace Bohuslava Martinů. Spoluzaložil a organizuje kulturně vzdělávací projekt Pražské klarinetové dny a Koncert proti totalitě, který je připomínkou výročí 17. listopadu a útlaku umělců totalitními režimy.

Co ho přivedlo ke klarinetu? Dokáže ho ve skladbách současných autorů ještě něco překvapit? Je pro něj hudba politickou záležitostí? A jaké koncertní a nahrávací projekty aktuálně připravuje? Nejen na to odpoví Irvin Venyš v pořadu, ve kterém rovněž zaznějí ukázky z alba Komp(l)ot nebo část unikátní nahrávky Kuchyňské revue. Premiéra se bude na Classic Praha vysílat v úterý 25.10. v 19:00, reprízy pak v pátek 28.10. ve 22:00 v sobotu 29.10. v 11:00.

Foto: Michael Romanovský

Podcast