Nejen vzpomínkou živ je člověk

Marie Ulrichová - Hakenová o lásce k rodičům, umění a Praze 5.

Hostem Marka Šulce bude PhDr. Marie Ulrichová - Hakenová. Premiéra pořadu se bude vysílat v úterý 17.8. v 19,00. 1. repríza v pátek 20.8. ve 22,00 a II. repríza v sobotu 21.8. v 11,00.

Marie Ulrichová - Hakenová, významná osobnost české kulturní i politické scény, se narodila 20. září roku 1948 v Praze jako dcera velmi slavných rodičů – herečky Marie Glázrové a operního pěvce Eduarda Hakena. V době narození malé Marušky žila rodina Hakenových v Sovových mlýnech u Vltavy, kde se dnes nachází Muzeum Kampa. V bytě v prvním patře vlastnila byt Marie Glázrová, která jej získala po Rudolfu Firkušném, světoznámém klavírním virtuózovi (odešel do zahraničí), a to dokonce i s jeho klavírem. Rodina však v Sovových mlýnech nežila dlouho, brzy po narození Marušky se Hakenovi odstěhovali na Smíchov.

Marie Hakenová po absolvování studií na FAMU nastoupila do televize. Nejprve působila jako dramaturgyně dabingu, později přešla do hudební redakce. To bylo v 80. letech. Jak sama říká – tato práce jí byla velmi blízká. Podílela se na přípravách baletů, oper či hudebních cyklů pro děti, připravovala hudebně publicistické magazíny, přenosy vážné hudby apod. Tatínek Haken byl na svou dceru právem pyšný a nenechal si ujít žádný pořad, na kterém se Marie podílela.

V televizi působila Marie Hakenová do roku 1991. Tehdy přešla do Akademie věd. Čtyři a půl roku zde vedla tiskový odbor a zároveň se stala členkou Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Těžké chvíle čekaly Marii v následujících letech v jejím soukromí. Ztratila totiž své milované rodiče. Eduard Haken zemřel začátkem roku 1996. Jeho odchod i přes vysoký věk byl velmi nečekaný. Do poslední chvíle žil velmi aktivním životem, koncertoval po celé Evropě, byť ve svých 82 letech prodělal operaci kyčelního kloubu. Maminka Marie Glázrová následovala svého muže o čtyři roky později, roku 2000. Poslední místo odpočinku našli manželé Hakenovi na Vyšehradském hřbitově, kde jsou pochováni společně s jejich blízkým přítelem Beno Blachutem.

V současné době je mj. členkou Zastupitelstva MČ Praha 5.

Podcast