Nová deska, nové výzvy

Slávka Vernerová mluví o nové desce i o životě.

Hostem Marka Šulce je v tomto týdnu klavíristka Slávka Vernerová z Dvořákova klavírního kvarteta. Premiéra pořadu se bude vysílat v úterý 29. 3. v 19,00. I. repríza v pátek 2. 4. ve 22,00 a II. repríza v sobotu 3. 4. v 11,00.

Nové album Dvořákova klavírního kvarteta zachycuje celý oblouk tvorby Roberta Schumanna, její počátky, vrchol i samotný konec. Jako konečně celé skladatelovo dílo připomíná, jak nerozlučně blízko spolu často kráčí nezměrná krása s bolestí a utrpením.

Na albu Klavírní kvartety č. 1 a 2 Roberta Schumanna Dvořákovo klavírní kvarteto zařadilo jeho Klavírní kvartet c moll WoO 32; Pohádková vyprávění Op. 132 a Klavírní kvartet Es dur Op. 47.

„Robert Schumann nám umožnil nahrát album, kde bychom vedle známých skladeb mohli zařadit i jednu zajímavost. O jeho prvním klavírním kvartetu má totiž hudební veřejnost zatím velmi mlhavé povědomí, pokud o něm vůbec ví. Skladbu napsal v osmnácti letech a šlo o jeho první rozsáhlé vícevěté dílo. K provedení ale tehdy nedošlo a bylo na dlouhé věky ztraceno. Materiál je k dispozici teprve od roku 2010. Jde o krásnou, zajímavou hudbu a nahrávek neexistuje mnoho. Neznámý, a přitom skvělý Schumann, to je přece naprosto neuvěřitelné,“ uvedl k obsahu nového alba Dvořákova klavírního kvarteta jeho violista Petr Verner.

Dvořákovo klavírní kvarteto má naplánováno mnoho koncertů doma i v cizině především s repertoárem nového alba. Sami k tomu sdělili: „Nyní se situace velmi zkomplikovala. Válka, která propukla na Ukrajině a její důsledky, vedou k velkému utlumení živé kultury. Již nyní přicházejí zprávy o zrušených koncertech. Zatím platí, že bychom nové album chtěli pokřtít na koncertě 9. června 2022 v Praze na Novoměstské radnici. Řadu koncertů by mělo završit provedení obou Schumannových klavírních kvartetů na koncertě Českého komorního spolku ve Dvořákově síni Rudolfina 12. prosince 2022.

Foto: archiv umělkyně

Podcast