Nový král vysokých "C" Bryan Hymel

7.3.2016 / Hudba v miléniu / Martina Klausová

Nový král vysokých „C“, americký tenorista Bryan Hymel představí v pražské Smetanově síni árie postav, v nichž exceluje v největších operních metropolích. Bryan Hymel je označován za jednu z nejrychleji vycházejících světových hvězd. Patří k nejvyhledávanějším pěvcům a je nositelem mnoha prestižních ocenění včetně Beverly Sills Artist Award v USA (2012), britské Olivier Award za ztvárnění rolí Aenea (Berlioz: Trójané), Roberta (Meyerbeer: Robert ďábel) a Prince (Dvořák: Rusalka) v Covent Garden (2013) a nejnověji ceny v německé anketě Echo Klassik (2015) za album Héroïque: French Opera Arias. Toto své první sólové album natočil s PKF – Prague Philharmonia a Emmanuelem Villaumem v srpnu 2014 v Praze pro label Warner Classics, jehož exkluzívním umělcem je od roku 2014.

I když Bryan Hymel s úspěchem vystoupil už v roce 2010 jako Don José (Bizet: Carmen) v milánské La Scale i v londýnské Covent Garden, na operní Olymp ho katapultovala jiná role, Berliozův Aeneas v Trójanech: nejprve ho s úspěchem zpíval v nové inscenaci Covent Garden za Jonase Kaufmanna (premiéra 25. 6. 2012) a v prosinci téhož roku byl narychlo povolán do New Yorku, aby nastoupil po Marcellu Giordanim, jenž tuto roli po neúspěšné premiéře vrátil. Hymelův excelentní výkon sledovalo v přímém přenosu z Metropolitní opery 5. 1. 2013 tisíce diváků na celém světě. Od té doby je hostem všech významných operních metropolí i koncertních síní na obou stranách Atlantiku.

Bryan Hymel vyrůstal v kolébce jazzu, v New Orleans, a jako dítě se učil hrát na klavír a trubku. Plánoval dráhu dirigenta na Broadwayi, ale jeden z jeho učitelů ho nasměroval k opeře. Bryan Hymel absolvoval pěveckou akademii ve Filadelfii a byl frekventantem programu pro mladé umělce Merola Program při opeře v San Francisku.

 Na svém pražském koncertě představí některé z árií z již zmíněného alba Héroïque: French Opera Arias. Jak zdůrazňují mnohé recenze tohoto CD, pěvcův hlas v nich stoupá zcela bezpečně do extrémně vysokých tónů – v albu zazní celkem 19 vysokých C, dvakrát vysoké Cis a v árii Vasca da Gamy z Meyerbeerovy Afričanky dokonce jedno vysoké D.

A právě Bryan Hymel je dalším hostem Marka Šulce v pořadu Hudba v miléniu. Premiéra pořadu je připravena na úterý 8. března v 19:00, reprízy si poslechněte v pátek 11.3. ve 22:00 a sobotu 12.3. v 11:00.