O Baletní přípravce ND s Janou Jodasovou

20.2.2017 / Hudba v miléniu / Marek Šulc

Tento týden je v pořadu Hudba v miléniu hostem Marka Šulce tanečnice, pedagožka a vedoucí Baletní přípravky Národního divadla v Praze Jana Jodasová.

Výuce baletu se začala věnovat v Přípravce Baletu Národního divadla pod vedením Naděždy Sobotkové (1970–1973). V letech 1973–1976 navštěvovala Státní konzervatoř v Praze pod vedením Albíny Klikové. Po absolvování všech zkoušek přešla na Taneční oddělení Pražské konzervatoře, kde byla její třídní Olga Pásková. Po ukončení studia a závěrečném absolventském představení v roce 1981 v roli Šeříkové víly v Šípkové Růžence nastoupila do baletního souboru Národního divadla.

Tančila ve všech premiérách klasického i novodobého repertoáru například v inscenacích Kamenný kvítek, Jennifer, Spartakus, Macbeth, Kytice, Petruška a Pták Ohnivák, ve suitě Paquita, Bachčisarajská fontána, Ferda Mravenec, Isadora Duncan, Špalíček, Louskáček, Romeo a Julie, Zkrocení zlé ženy, Lucrezia Borgia, Coppélia, La Sylphide, Z pohádky do pohádky, Dáma s kaméliemi, Tančírna, Princ Bajaja, Malý pan Friedemann a Psycho, Spící krasavice, Marná opatrnost, Zpěvy noci, Hoffmannovy povídky, Sylvie, Carmen, Popelka, Někdo to rád… nebo Čajkovskij.

V řadě baletů také ztvárnila i sólové role, např. Matka (Kytice - část Lilie, 1984), Janinka (Broučci, 1992), Průvodkyně (Mauglí, 1996), Johanesova matka (Malý pan Friedemann / Psycho, 2000), Sybilla (Raymonda, 2001), Matka a Bathilda (Giselle, 2004), Chůva (Oněgin, 2005). Tančila ve třech inscenacích Labutího jezera v sólovém španělském páru, jako Královna nebo v rolích labutí.

Od 1. února 1998 začala pracovat jako pedagožka Baletní přípravky ND. Za dobu svého působení vychovala řadu malých talentů a dovedla je k úspěšným zkouškám na pražskou Taneční konzervatoř. Rovněž připravila a vedla žačky v úspěšných představeních Baletu ND - Zlatovláska, Louskáček či La Sylphide / Napoli. Od roku 2004 působí rovněž jako korepetitorka Baletu Národního divadla.

S platností od 1. ledna 2011 byla jmenována uměleckým šéfem Baletu ND do funkce vedoucí Baletní přípravky ND.

Premiéra pořadu je v úterý 21. února v 19:00, reprízy si poslechněte v pátek 24. února ve 22:00 a v sobotu 25. února v 11:00.

jodasová Jana