O hudbě s Idou Kelarovou

15.12.2014 / Hudba v miléniu / Martina Klausová

Tentokrát ve svém pořadu Hudba v miléniu vyzpovídal Marek Šulc muzikantku Idu Kelarovou.

Ida Kelarová je z národnostně smíšené rodiny – otec Koloman Bitto byl známý romský muzikant, původem z jižního Slovenska; matka Ludmila, učitelka v mateřské školce, pocházela ze Slovácka. Dětství prožila Ida Kelarová ve Vrbně pod Pradědem, Prešově a v Horních Salibách. Studovala LŠU v Opavě a na Janáčkově konzervatoři v Brně (studovala hru na klavír a violoncello).

V letech 1975–1982 působila jako herečka a zpěvačka v Divadle Na provázku v Brně. V roce 1982 se přestěhovala za manželem do Walesu. V roce 1985 odjela do Dánska, kde začala koncertovat a učit romské písně. Později působila v Norsku a opět ve Walesu. V roce 1995 se vrátila do Čech. V Bystrém na Českomoravské vysočině založila Mezinárodní školu pro lidský hlas. Organizuje mezinárodní workshopy, multietnické projekty, romský festival Gypsy Celebration Hartmanice a v různých zemích zakládá pěvecké sbory s repertoárem romských písní Apsora. V roce 1999 vytvořila spolu se svým nynějším partnerem Desideriem Duždem skupinu Romano Rat  („Romská krev“), se kterou koncertuje po celém světě.

Za hudbu k filmu Zpráva o putování studentů Petra a Jakuba byla v roce 2001 nominována na Českého lva.


Pořad Hudba v miléniu s Idou Kelarovou poslouchejte v premiéře v úterý 16. prosince v 19:00, reprízy jsou připraveny na středu 17.12. 12:00, pátek 19.12. ve 22:00.