O jazzu s Jiřím Slavíkem. Kontrabasista a skladatel má světové školy v životopise a moravský folklór v krvi

Multiinstrumentalista, skladatel a pedagog představuje na Classic Praha v pořadu Hudba v miléniu svou pestrou diskografii.

Jiří Slavík od svých čtrnácti let pobýval, studoval a hrál v zahraničí, kam se dostal díky otci činnému v diplomatických službách. Vystudoval konzervatoř Sv. Cecílie v Římě, následně pak pokračoval studiem kontrabasu a jazzové kompozice v Londýně na Královské hudební akademii. Následně nějaký čas žil a hrál v Paříži, od roku 2014 je opět zpátky v České republice. Působí jako pedagog na jazzových katedrách HAMU v Praze i JAMU v Brně.

Dlouholetý vztah má k lidové hudbě - muzice se totiž v mládí začal věnovat v havířovském folklorním souboru Vonička. Už roku 2016 vzdal folklóru hold svým albem Mateřština, které získalo cenu Anděl v kategorii "world music". Závěrem loňského roku také vydal vánoční album s VUS Ondráš pojmenované Cesta světla (2022), na němž znějí české a moravské vánoční písně v jeho originálních úpravách. Tuto nahrávku jsme na Classic Praha představovali v rámci poslední loňské Novinky týdne i v pořadu Hudba pro vás.

Kromě toho ale vydal také řadu autorských jazzových alb: Repose (2009), In Search of Soma (2012) a La Jeunesse (2014). Se skupinou The Survivors, tvořenou kromě něj ještě Jiřím Levíčkem a Jakubem Tenglerem, vydali předloni také album Děti a rodiče (2021).

Co mají společného jazz a folklór? Jak probíhá výuka jazzu? A jak se stal multiinstrumentalistou? Nejen na to Jiří Slavík odpoví v pořadu s premiérou na rádiu Classic Praha v úterý 24. ledna v 19:00, reprízami pak v pátek 27.1. v 19:00 a v sobotu 28.1. v 11:00.

Foto: Jiří Slavík (©Martin Zeman)

Podcast