Osmero ročních dob Josefa Špačka

Vynikající český houslista v pořadu Hudba v miléniu zve na své letošní adventní koncerty s hudbou Vivaldiho a Piazzolly. Hovoří však také o novém mezinárodním Triu Zimbalist a svých dalších aktuálních aktivitách.

Josef Špaček (*1986) patří bezesporu k nejlepším českým houslistům své generace. Je laureátem Soutěže královny Alžběty v Bruselu, vystudoval prestižní školu Curtis Institute of Music ve Filadelfii, pokračoval na Juilliard School v New Yorku ve třídě Ithzaka Perlmana. Roku 2011 se stal historicky nejmladším koncertním mistrem České filharmonie. Toto angažmá ukončil v sezóně 2019/2020, aby se nadále věnoval sólové kariéře.

Má na svém kontě několik nahrávek, z nichž patrně nejpůsobivější je album z roku 2015, kde hraje hudbu českých skladatelů Dvořáka, Janáčka a Suka za doprovodu České filharmonie řízené Jiřím Bělohlávkem. Nahrál ovšem i díla Eugèna Ysaÿe či Heinricha Wilhelma Ernsta. Během letošní sezóny už například hrál v Japonsku Bartókův Houslový koncert č.2 a absolvoval turné po Spojených státech amerických s novým mezinárodním souborem Trio Zimbalist. Od 5. prosince chystá adventní koncerty "Osmero ročních dob", na nichž zahraje spolu s ansámblem Barocco sempre giovane slavný Vivaldiho cyklus Čtvero ročních dob a také Vivaldim inspirovaný cyklus Ástora Piazzolly Cuatro Estaciones Porteñas.

Jakou hudbu Josef Špaček poslouchá doma s dětmi? Kdo jsou jeho spoluhráči v novém Triu Zimbalist a kde se seznámili? A dá se ještě Vivaldiho Čtvero ročních dob hrát nějakým originálním způsobem? O tom všem Josef Špaček hovoří v pořadu s premiérou v úterý 29.11. v 19:00 a reprízami v pátek 2.12. ve 22:00 a sobotu 3.12. v 11:00.

Foto: Profimedia

Podcast