Ostrava není černé srdce republiky

Igor Františák mluví o dalším ročníku Svatováclavského hudebního festivalu.

Hostem Marka Šulce je v tomto týdnu ředitel a dramaturg Svatováclavského hudebního festivalu Igor Františák.

Premiéra pořadu se bude vysílat v úterý 31. 8. v 19,00. I. repríza v pátek 3. 9. ve 22,00 a II. repríza v sobotu 4. 9. v 11,00.

Igor Františák studoval na konzervatoři v Ostravě v klarinetové třídě doc. Valtra Vítka, u něhož pokračoval na umělecko-pedagogické katedře Ostravské univerzity. V roce 2001 získal vládní stipendium na Norwegian Academy of Music, kde pracoval pod vedením Prof. Hanse Christiana Braeina. Své hudební vzdělání si obohatil na mezinárodních interpretačních kurzech a seminářích pod vedením významných pedagogů, např. Michela Arrignona, Erica Hoepricha, Charlese Neidicha, Christiana Leitherera, Milana Etlíka či Andrzeje Janického. Již během studií se zúčastnil několika národních i mezinárodních soutěží, na kterých získal tato ocenění – 3. cena v Interpretační soutěži v Chomutově, 3. cena v Mezinárodní soutěži Marca Fiorinda v Turíně (Itálie) a v téže soutěži v oboru komorní hra 1. cenu se souborem duo Ensemble Moravia.

Jako sólista vystupoval s Janáčkovou filharmonií Ostrava (dirigenti Jakub Hrůša, Vladimír Válek, Valentin Uryupin, Heiko Mathias Förster), Slovenským komorním orchestrem Bohdana Warchala, Kurpfälzisches Kammerorchester Mannheim, Komorním orchestrem Progress (dirigent Szymon Morus), Czech Virtuosi (dirigent Eric Lederhandler), Jihočeskou komorní filharmonií České Budějovice (dirigent Jan Talich), Filharmonií Bohuslava Martinů (Vojtěch Spurný), Talichovým komorním orchestrem, INTER>Camerata (dirigent Jan Jakub Bokun), Janáčkovým komorním orchestrem, Cameratou Janáček, Pavel Haas Quartetem, Bennewitzovým kvartetem, Zemlinského kvartetem, Talichovým kvartetem, Škampovým kvartetem, Wihanovým kvartetem, Dvořákovým triem a dalšími. Kromě sólových koncertů a recitálů (klavíristé Martin Kasík, Matej Arendárik) vystupuje často jako komorní hráč v řadě souborů. Je zakládajícím členem Stadlerova klarinetového kvarteta, se kterým koncertuje více než 20 let.

V posledních letech se zabývá také dobovou interpretací na chalumeau, barokní klarinety a klasicistní klarinety. Jako hráč na tyto historické nástroje spolupracuje např. se se soubory Collegium 1704, Collegium Marianum, Musica Florea, Ensemble Tourbillon, Ensemble Inégal, Oh! Orkiestra Historyczna (Polsko) či Terra Nova Collective (Belgie). Od roku 2018 je stálým členem unikátního souboru historických basetových rohů Lotz Trio. Vedle aktivní koncertní činnosti je od roku 2002 organizátorem a lektorem mezinárodních interpretačních kurzů v Ostravě. V současnosti působí jako docent hry na klarinet na Fakultě umění Ostravské univerzity. Igor Františák je oficiálním hráčem francouzské společnosti Buffet Crampon a americké firmy D’Addario Woodwinds.

Foto: archiv I. Františáka

Podcast