Pietari Inkinen na Classic Praha

16.11.2015 / Hudba v miléniu / Martina Klausová

Dalším hostem Marka Šulce v pořadu Hudba v miléniu je od sezóny 2015/2016 nový šéfdirigent Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK Pietari Inkinen.
Finský dirigent Pietari Inkinen vystoupil poprvé se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK v roce 2007 a v následujícím roce se stal hudebním ředitelem New Zealand Symphony Orchestra, se kterým podnikl v roce 2010 velmi úspěšné turné po Evropě (Vídeň, Lucern, Ženeva, Frankfurt nad Mohanem) se sólistkou Hilary Hahn. S orchestrem pořídil řadu oceňovaných nahrávek pro společnosti EMI a Naxos (např. komplet Sibeliových symfonií).
V roce 2009 se stal hlavním hostujícím dirigentem Japan Philharmonic Orchestra, od roku 2015 zastává rovněž pozici hudebního ředitele Ludwigsburg Schlossfestspiele. V září 2016 se stane šéfdirigentem Japan Philharmonic Orchestra. 
Pietari Inkinen spolupracoval s předními orchestry, mezi něž patří Mnichovská filharmonie, Dresden Staatskapelle, Deutsches Symphonie-Orchester Berlin, Gewandhaus Leipzig, BBC Symphony, Maggio Musicale, Israel Philharmonic, Los Angeles Philharmonic, National Symphony Orchestra Washington, Rotterdam Philharmonic, City of Birmingham Symphony Orchestra, Orchestra Filarmonica della Scala, rozhlasové orchestry v Mnichově, Kolíně nad Rýnem, Vídni, Paříži.
V právě začínající sezóně 2015/16 vystoupí Pietari Inkinen kromě našeho orchestru s Japan Staatskapelle Dresden, Tonkünstler-Orchester Wien, Národní filharmonií v Moskvě, Philharmonic Orchestra, Bamberger Symphoniker, Vancouver Symphony Orchestra, Deutsche Radio Philharmonie Saarbrücken ad.
Do výčtu sólistů, se kterými Inkinen úspěšně spolupracoval, patří Vadim Repin, Hilary Hahn, Pinchas Zukerman, Nikolaj Znaider, Jean-Yves Thibaudet, Alexander Toradze, Elisabeth Leonskaja, Arabella Steinbacher a mnozí další.
Premiéra pořadu je připravena na úterý 17. listopadu v 19:00. Reprízy si poslechněte v pátek 20.11. ve 22:00 a v sobotu 21. 11. v 11:00.