Program Dvořákovy Prahy 2023 představuje ředitel festivalu Jan Simon

Mezinárodní hudební festival Dvořákova Praha proběhne letos od 7. do 25. září.

Dvořákova Praha 2023 v rámci svého 16. ročníku připomene letošní 190. výročí narození Dvořákova přítele Johannese Brahmse. Návštěvníci se mohou těšit na světové orchestry jako Vídeňskou filharmonii, Izraelskou filharmonii či Tonhalle-Orchestr Zürich pod taktovkou dirigneta Paava Järviho, který festival ve čtvrtek 7. září v Dvořákově síni Rudolfina zahájí dvěma z Dvořákových nejpopulárnějších skladeb - Symfonií č. 9 e moll "Z Nového světa" a Koncertem pro violoncello a orchestr h moll.

Rezidenčním orchestrem bude tradičně Česká filharmonie, jako sólisté se představí v rámci jednotlivých koncertů například András Schiff, Gil Shaham, Sharon Kam, Adam Plachetka, Tomáš Jamník a další renomovaní umělci. Závěrečný koncert v pondělí 25. září v Rudolfinu obstará Symfonický orchestr Českého rozhlasu pod taktovkou Petra Popelky, Český filharmonický sbor Brno, klavírista Paul Lewis a zpěváci Simona Šaturová a Jozef Benci.

Na nastupující hudební generaci se pak zaměří programová řada Pro budoucnost, která nabídne finálová kola soutěže Concertino Praga v komorní i sólové kategorii a v neděli 17. září vystoupení stipendistů Akademie komorní hudby s jejím uměleckým vedoucím Tomášem Jamníkem. Ten ke společnému hraní s orchestrem sestaveným z frekventantů Akademie přizval své přátele – houslistu Josefa Špačka a klavíristu Romana Rabinoviche. Dále řada Pro budoucnost nabídne premiéry dvou skladeb složených na objednávku festivalu Janem Ryantem Dřízalem a Jiřím Gemrotem.

Dvořákova Praha se letos také vrátí do do foyer Centra Bořislavka - méně formálního koncertního prostoru, kde vystoupí například laureát Concertina Praga 2021 Jan Schulmeister nebo otec a syn Klánští.

Více o programu letošní Dvořákovy Prahy prozradí ředitel tohoto festivalu a klavírista Jan Simon v pořadu Hudba v miléniu s premiérou v úterý 6. června od 19:00 a reprízami v pátek 9.6 od 22:00 a v sobotu 10.6. od 11:00.

Foto: Jan Simon (©Dvořákova Praha)

Podcast