Řídit konvenční orchestr? Jen kdybych chtěla mít hodně času, říká ředitelka orchestru BERG Eva Kesslová

Hostem pořadu Hudba v miléniu je Eva Kesslová, ředitelka a manažerka orchestru BERG, který se zaměřuje na současnou hudbu a inovátorské projekty.

Eva Kesslová vystudovala housle na konzervatoři a posléze hudební management na Hudební akademii múzických umění. Účastnila se i zahraničních studijních pobytů: v roce 2002 na Dartington College of Arts, v letech 2005 - 2006 díky Fulbrightovu stipendiu na New York University a v letech 2007 - 2010 v J.F. Kennedy Center for the Performing Arts ve Washingtonu. V současnosti je doktorandkou na Vysoké škole ekonomické v Praze, katedře takzvaného Arts managementu. Od roku 1999 pracuje jako manažerka orchestru BERG, od roku 2006 pak jako jeho výkonná ředitelka.

Orchestr BERG byl založen roku 1995 dirigentem Peterem Vrábelem, který je dodnes jeho uměleckým vedoucím. Soudobou a moderní hudbu 21. a 20. století často kombinuje například s divadlem, filmem, baletem, pantomimou, videoartem, výtvarným uměním a rád vystupuje mimo tradiční sály. Orchestr pravidelně podporuje tvorbu současných českých skladatelů, jejichž díla uvádí v premiérách. Za projekt Hudba k siréně získali v červnu 2021 prestižní cenu Prix Italia jako první tuzemští umělci po 50 letech. Během aktuální 21. sezóny orchestr například nastudoval komorní operu Tak tiše až... skladatele Slavomíra Hořínky. Dříve tento měsíc, ve čtvrtek 6. října, vystoupil ve strašnickém krematoriu s programem Limina a do konce sezóny (spojené s kalendářním rokem 2022) chystá ještě další dva koncertní programy.

Jak vznikají předsudky vůči soudobé hudbě? Podle čeho se dá posuzovat její kvalita? A bavilo by ji po více než 20 letech s BERGem ještě vést běžný orchestr? Nejen na to Eva Kesslová odpoví v pořadu, který nabídne také hudební ukázky z tvorby soudobých českých skladatelů, s premiérou v úterý 18. října v 19:00, reprízami pak v pátek 21. října ve 22:00 a v sobotu 22. října v 11:00.

Foto: Karel Šuster

Podcast