Robin Červinek v pořadu Hudba v miléniu. Mladý barytonista vyhrál v Karlových Varech, studuje ve Vídni a zpěvem také pomáhá

Loňský absolutní vítěz Mezinárodní soutěže Antonína Dvořáka v Karlových Varech a řady dalších soutěží se po studiu JAMU dále zdokonaluje v Rakousku. Je také členem spolku Lieder Company a 5. února vystoupí na benefičním koncertě pro nemocnici Itibo v Africe.

Robin Červinek (*1994) se narodil v Kyjově, zpívat začal na tamní ZUŠ. Navštěvoval soukromé hodiny u Davida Szendiucha, brněnskou JAMU pak absolvoval ve třídě Zdeňka Šmukaře. V současnosti ve studiu zpěvu dále pokračuje ve Vídni na Universität für Musik und darstellende Kunst u Margit Klaushofer, kde je zapsán od roku 2020.

Zúčastnil se řady soutěží a z mnohých si odnesl ocenění. Roku 2018 například vyhrál soutěž Pražský pěvec, téhož roku si odnesl z Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka druhé místo a několik zvláštních ocenění. Dvakrát získal 2. místo v soutěži Iuventus Canti a v loňském roce 2022 na Dvořákově soutěži v Karlových Varech také titul absolutního vítěze.

Ztvárnil řadu postav v brněnském Divadle na Orlí, hostuje v řadě tuzemských i slovenských divadel (ND Brno, ND Ostrava, Slovenské národní divadlo v Bratislavě). Na koncertech spolku Lieder Company se věnuje písňovému repertoáru. Vystoupí i 5. února na benefičním koncertě Lieder Company, jehož výtěžek podpoří humanitární projekt Itibo - zdravotnické zařízení v jihozápadní Keni. Zazpívají také Jana Sibera, Ondřej Holub a Roman Janál, zahraje klavírista Jan Dušek a po koncertě bude promítán dokumentární film Daleko za sluncem režisérky Olgy Špátové, který byl o nemocnici Itibo natočen roku 2015.

Je spokojený jako baryton, nebo si někdy přál být tenoristou? Existuje podobnost mezi zpěvem moravského folklóru a operou? Jaký má vztah k písňové tvorbě? A kdo patří mezi jeho pěvecké vzory? Nejen to nám Robin Červinek prozradí v pořadu s premiérou v úterý 31. ledna v 19:00, reprízami pak v pátek 3.2. od 22:00 a sobotu 4.2. v 11:00.

Foto: Zdeněk Ovčačík

Podcast